لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۰۴

کانگرس امریکا امروز میزبان صدراعظم اسراییل است


بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل

بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا می گوید، اگر ایران می خواهد که در مورد برنامهء جنجال برانگیز هستوی این کشور یک توافق حاصل شود، باید برنامهء اتمی اش را برای حداقل ده سال متوقف سازد.

بارک اوباما در مصاحبه با آژانس خبری رویترز از رسیدن به یک توافق با ایران دفاع کرده، اما گفت تا هنوز چانس اندک وجود دارد که همچو توافق حاصل شود.

این اظهارات بارک اوباما در مورد برنامهء جنجال برانگیز اتمی ایران در حالی صورت می گیرد که قرار است امروز بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل در سخنرانی اش در مجلس نماینده گان امریکا با توافقنامهء احتمالی با ایران ابراز مخالف کند.

بارک اوباما گفت:

"تا هنوزما در حالت مذاکرات قرار داریم. چیزی را که بارها تکرار کرده ایم اینست که باید بگذاریم این گفتگو ها نتیجه بدهد. در حقیقت ایران متمایل است، برنامهء هستوی اش برای بیش از ده سال در سطح امروز محدود نگهدارد، برخی ساحاتی را که فعال است متوقف سازد و اگر ما این را بدست آورده، تایید کنیم، اقدامات دیگرجود ندارد که برای اطمینان از اینکه ایران اسلحهء اتمی ندارد، انجام دهیم."

امریکا و سایر قدرت های بزرگ جهان تلاش می کنند، با تهران یک توافق بدست آید و ایران فعالیت های اتمی اش را محدود ساخته در بدل آن تحریم های وضع شدهء بین المللی بر این کشور رفع شود.

در حالیکه ادارهء رییس جمهور اوباما تلاش دارد که الی ختم ماه جاری همچو توافقنامهء امضا شود، امروز کانگرس امریکا میزبان بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل است که با هرنوع توافق با ایران مخالفت می کند.

بنیامین نتانیاهو که با امضای توافقنامه با ایران مخالف است در سخنرانیش در مجلس نماینده گان امریکا تاکید خواهد کرد که این توافق امنیت و موجودیت اسراییل را با تهدید مواجه می سازد.

اما بارک اوباما بارک اوباما می گوید در سال گذشته که بنیامین نتانیاهو با توافقتامهء موقت با ایران مخالفت کرد، غلط فکر کرده بود.

نتانیاهو گفته بود که ایران این توافقتامهء موقت را مراعات نخواهد کرد و با رفع تحریم ها پنجاه ملیارددالر بدست می آورد.

بارک اوباما گفته است:

"در حقیقت در جریان این مدت ما دیدیم که ایران برنامهء اتمی اش را توسعه نداد و در بخش های هم آن را محدود ساخت. ما از طریق نظارت شدید در مورد اینکه چی می کنند معلومات زیاد حاصل کردیم، حتی بیشتر از آنچه که طرفداران موافقتنامهء موقت هم تصور آن را نمی کردند."

جمهوریخواهان در مجلس نماینده گان امریکا بدون مشورت با اوباما از بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل دعوت کرده اند.

بارک اوباما با انتقاد از این اقدام مجلس نماینده گان و اشاره به انتخابات در اسراییل می گوید:

"به مثابهء یک اصل پالیسی، ما تصور می کنیم که برای صدراعظم هر کشور که باشد یک اشتباه است که چند هفته قبل از انتخابات بیاید و در برابر کانگرس سخنرانی کند. طوری وانمود خواهد شد که ما جانبداری می کنیم."

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل روز دوشنبه در واشنگتن به کمیتهء عامهء امریکا – اسراییل گفت:

"سخنرانی من به این هدف نیست که به رییس جمهور اوباما و یا ادارهء را که وی رهبری می کند بی احترامی کنم. من به هردو احترام دارم."

صدراعظم اسراییل در حالی در مجلس نماینده گان امریکا سخنرانی می کند که روز دوشنبه و امروز بین جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا وهمتای ایرانی اش جواد ظریف در ژینو مذاکرات را انجام داده اند.

وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا می گوید که در مذاکرات پیشرفت شده، اما راه رسیدن به توافق طولانیست.

شش قدرت بزرگ جهان وایران تاریخ 31 مارچ را برای رسیدن به یک توافقنامهء سیاسی و 30 جون را برای رسیدن یک موافقتنامهء همه جانبه در مورد برنامهء جنجال برانگیز اتمی ایران ضرب العجل تعیین کرده اند.

XS
SM
MD
LG