لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۲۱

حزب راستگرای "لیکود" در انتخابات اسراییل برنده شد


نیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل

بعد از شمارش آرای انتخابات اسراییل روز چهارشنبه هژدهم مارچ، حزب راستگرای لیکود که بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسراییل رهبری آن را به عهده دارد، با بدست آوردن 30 کرسی از جملهء 120 کرسی پارلمان این کشور بطور حیرت انگیز برنده شد.

اسحق هرزوگ (Isaac Herzog) رهبری اپوزسیونمی گوید که با بنیامین نتانیاهو صحبت کرده، پیروزیش را به وی تبریک گفته است.

بنیامین نتانیاهو هنگام سخنرانی در ستاد انتخاباتی حزب لیکود روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت:

"من با تمام رهبران احزاب راست امشب صحبت کردم. من از آن ها خواستم تا بدون تاخیربا من یکجا شده، حکومت اسراییل را بسازند. حقیقت تاخیر پذیر نیست. مردم اسراییل از ما انتظار دارند که بسرعت یک رهبری مسوول را ساخته، برایشان کار کنیم و این کاریست که ما آن را خواهیم کرد."

به نوشتهء مرکز خبری رادیو آزادی، اگر بنیامین نتانیاهو بتواند یک ایتلاف کارا را بسازد، این مساله به صدراعظم 65 سالهء اسراییل زمینه را برایچهارمین دور صدرات فراهم خواهد کرد و نتانیاهو نخستین کسی خواهد بود که بیشترین مدت را در کرسی صدارت این کشور سپری کرده است.

بنیامین نتانیاهو در جریان انتخابات بر مسایل امنیتی کمپاین نموده، وعده کرده که اگر انتخاب شود به ایجاد کشور فلسطین اجازه نخواهد داد و بر ضد توافقنامهء احتمالی در مورد برنامهء جنجال برانگیز تهران بین قدرت های بزرگ جهان و ایران هوشدار داده است.

صایب عریقات (Saeb Erekat) مذاکره کنندهء ارشد فلسطین روز سه شنبه در شهراریحا (Jericho) اسراییل به خبرنگاران گفت:

"به نظر می رسد که آقای نتانیاهو حکومت آیندهء اسراییل را تشکیل خواهد کرد و ما همهء شنیدیم که او دیروز چی گفت. آقای نتانیاهو گفت اگر انتخاب شود، به تشکیل کشور فلسطین اجازه نخواهد داد و به شهرک سازی ادامه می دهد. من باور دارم که وی در انتخابات کمپاین نمی کرد، صادق بود و حقیقت اش را می گفت. بنیامین نتانیاهو در طول حیات سیاسی اش، هیچ کار دیگری را به غیر از تخریب مسالهء حل دو کشور نکرده است."

در روز انتخابات بنیامین نتانیاهو گروپ های چپ را متهم کرد که می خواهند اورا از قدرت برکنار سازند و از رای دهنده گان عرب اسراییلی سود جویی می کنند.

این اعلامیهء وی به شدت توسط امریکا نکوهش شد و برخی سیاستمدران اورا در اظهارتش به تبعیض نژادی متهم کرده اند.

XS
SM
MD
LG