لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۲۱

مسلمیار: حکومت باید جلو پیشروی نظامیان پاکستانی را در دیورند بگیرد


پیشروی نظامیان پاکستانی تا ایجاد پوسته ها در پنج ولایت سرحدی افغانستان از نگرانی هایی است که مشرانو جرگه این کشور به آن اشاره می‌کند.

اعضای این جرگه از رهبران حکومت وحدت ملی می‌خواهند تا برای جلوگیری از پیشروی نیروهای پاکستانی در خاک افغانستان، اقدام کند.

فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه روز یکشنبه در نشست عمومی این جرگه گفت که حکومت افغانستان باید برای جلوگیری از چنین اعمال پاکستان بالای این کشور فشار سیاسی وارد سازد:

"مشکلاتی که در خط دیورند و دروازه تورخم بمیان آمده است حکومت باید اقدام کند، ایجاد دروازه ها و ایجاد پوسته از سوی نظامیان پاکستانی برای ما پذیرفتنی نیست و حکومت افغانستان باید بالای این کشور فشار آورد."

سالهاست که افغانستان از راکت پراگنی‌ها تا پیشروی و ایجاد تأسیسات در امتداد خط دیورند از سوی نظامیان پاکستانی شکایت کرده است.
سالهاست که افغانستان از راکت پراگنی‌ها تا پیشروی و ایجاد تأسیسات در امتداد خط دیورند از سوی نظامیان پاکستانی شکایت کرده است.

سالهاست که افغانستان از راکت پراگنی‌ها تا پیشروی و ایجاد تأسیسات در امتداد خط دیورند از سوی نظامیان پاکستانی شکایت کرده است و این کار پاکستان را تخطی و دست درازی های آشکار مقام های این کشور به خاک افغانستان گفته است.

اما در سه هفته اخیر گزارش ها از بستن دروازه تورخم بروی مسافران افغان تا ایجاد پوسته ها در ولایات کنر، پکتیا، پکتیکا، خوست و ننگرهار از سوی نظامیان پاکستانی معضلی است که مردم و اعضای شورای ملی افغانستان را از اعمال پاکستان در برابر کشورشان به ستوه آورده است.

رحمت الله اچکزی از سناتوران افغان می‌گوید نظامیان این کشور در یک هفته اخیر هشت پوسته تنها در ولایت کنر ایجاد کرده اند و در پنج ولایت دیگر در حال ایجاد پوسته ها هستند.

وی می‌گوید که حکومت افغانستان باید به خاموشی اش در برابر این کشور پایان بخشد:

"نظامیان پاکستانی در پنج ولایت افغانستان از خط دیورند به اینسو پیشروی کرده اند. تنها در ولایت کنر هشت پوسته پیش آمده است و تقریباً هر پوسته یک کیلومتر پیش آمده است. نظام حاضر با آی اس آی و انگلیس یکجا و با تفاههم کار می‌کند اگر تفاهم نباشد یک اقدام باید کند."

پیش از این حکومت افغانستان گفته است که از دست درازی های پاکستان، حمایت این کشور از تروریزم و تخطی های سرحدی این کشور در برابر افغانستان، به شورای امنیت سازمان ملل شکایت می‌کند.

اما تاکنون عملاً دست به این اقدام نزده است.

با این همه جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید حکومت افغانستان تلاش می‌ورزد این معضل را از راه دیپلوماتیک حل سازد.

اما دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان هُشدار می‌دهد که اگر نظامیان پاکستانی از پیشروی در ولایات سرحدی افغانستان دست بردار نگردند، این وزارت به نیروهای امنیتی دستور اقدام نظامی در برابر آنان را خواهد داد:

وزیری هُشدار می‌دهد که اگر نظامیان پاکستانی از پیشروی در ولایات سرحدی افغانستان دست بردار نگردند، در برابر آنان اقدام نظامی خواهد شد.
وزیری هُشدار می‌دهد که اگر نظامیان پاکستانی از پیشروی در ولایات سرحدی افغانستان دست بردار نگردند، در برابر آنان اقدام نظامی خواهد شد.

"همانگونه که ما روابط با پاکستان می‌خواهیم خوب است که پاکستان نیز چنین روابط را با ما داشته باشد. نظامیان این کشور نباید در سرحدات ما پیشروی کنند و یا پوسته ایجاد کنند، بر خاک ما دست درازی نکنند و قوانین دو طرف خط را رعایت کنند در غیر آن، اگر به این سرپیچی ها ادامه دهند، نیروهای ما مکلف می‌شوند برای دفاع از خاک خودشان در برابر آنان اقدام نظامی کنند."

با این همه اعضای مشرانو جرگه افغانستان می‌گویند اگر جامعه جهانی بخواهد می‌تواند، جلو دست درازی ها و تخطی های سرحدی پاکستان را در خاک افغانستان بگیرد.

اعضای این جرگه از جامعه جهانی و حکومت افغانستان می‌خواهند تا بالای این کشور فشار وارد سازند تا از سیاست خصمانه اش علیه افغانستان دست بردار شود.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG