لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۷

غورزنگ: برای نابود سازی منابع مالی طالبان اقدامات جدی میشود


شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که بدست آوردن پول از مواد مخدر، استخراج معادن و جمع آوری عشر و زکات از مهمترین منابع مالی داخلی طالبان بوده و باید جلو آن گرفته شود.

تواب غورزنگ سخنگوی شورای امنیت ملی روز یکشنبه در نشست مشترک با سخنگویان وزارت های دفاع و امور داخله در کابل گفت به نیروهای امنیتی افغان دستور داده شده تا در نابود سازی منابع مالی داخلی طالبان مسلح اقدام جدی کنند.

وی گفت:

"شورای امنیت ملی افغانستان به تمامی نیروهای امنیتی دستور داده است تا برای از بین بردن منابع تمویل دشمنان افغانستان در داخل کشور، تدابیر و اقدام همه جانبه را روی دست گیرند. استفاده از کوکنار و معادن افغانستان به گونه غیرقانونی و گرفتن عشر و زکات در شماری از بخش های کشور، منابع تمویل طالبان گفته شده‌است."

آقای غورزنگ می‌گوید که شورای علمای افغانستان نیز با ابراز نظر در این باره، بزودی مسئولیت دینی اش را ادا خواهد کرد.

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که به گفته شماری از باشندگان کشور، در برخی مناطق افغانستان طالبان مسلح از مردم عشر و زکات گرد آوری می‌کنند.

مقام‌های افغان و خارجی نیز پیش از گفته اند طالبان مسلح از استخراج معادن و مواد مخدر در افغانستان، پول هنگفت بدست می‌آورند.

از سوی هم، شورای امنیت ملی و وزارت دفاع افغانستان تصمیم امریکا مبنی بردادن صلاحیت بیشتر به نیروهای امریکایی در این کشور را اقدام بجا می‌دانند.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع از کشورهای دیگر نیز می‌خواهد تا در برابر تروریزم اقدام کرده و با نیروهای امنیتی افغان همکاری کنند:

دولت وزیری
دولت وزیری

"آنچه را که امریکا فیصله کرده، وزارت دفاع افغانستان آن را تایید می‌کند.بناء‌ً کشورهای که برای مبارزه با تروریزم تعهد دارند باید با نیروهای امنیتی ما کمک کنند نه تنها امریکا بلکه دیگر کشورها نیز ما را کمک کنند تا جنگ با تروریزم زودتر پایان یابد."

در روزهای اخیر بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده پلانی را تصویب کرد که بر اساس آن صلاحیت نیروهای امریکایی در بخش مبارزه با تروریزم در افغانستان بیشتر می‌گردد.

در عین حال آقای وزیری می‌گوید که نیروهای امریکایی باید مراکزی را نیز هدف قرار دهند که به گفته وی مخالفان مسلح دولت در آن تمویل و تجهیز شده و برای جنگ به افغانستان فرستاده می‌شوند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG