لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۳۸

کلیمزی: حکومت با مغز پُر به نشست وارسا برود تا با دست پُر برگردد


در آستانه برگزاری نشست سران کشورهای ناتو در وارسا، مشرانو جرگه افغانستان انتظار دارد که حکومت افغانستان با یک آمادگی خوب در این نشست شرکت کند و تعهدات تازه جامعه جهانی را بدست بیآورد.

حسیب الله کلیمزی معاون دوم این جرگه روز سه شنبه در صحبت با رسانه ها، نشست وارسا برای افغانستان بسیار مهم خوانده، و ابراز امیدواری کرد که رهبران حکومت از این نشست با دست پُر برگردند.

حسیب الله کلیمزی معاون دوم مشرانو جرگه
حسیب الله کلیمزی معاون دوم مشرانو جرگه

وی گفت:

"کنفرانس وارسا برای افغانستان یک کنفرانس نهایت سرنوشت ساز است حکومت افغانستان باید آمادگی فوق العاده خود را گرفته باشد با مغز پُر به این کنفرانس برود و با دست پُر از این کنفرانس برگردد."

آقای کلیمزی همچنان تأکید کرد که رهبران حکومت وحدت ملی در این نشست باید جامعه جهانی را قناعت بدهند که جنگ با تروریزم در افغانستان داخلی نبوده بلکه جنگ منطقوی و بین‌المللی می‌باشد.

انتظار میرود نشست سران ناتو به تاریج هشتم و نهم ماه جاری میلادی در وارسا پایتخت پولند برگزار گردد.

پیش از این عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان در یکی از نشست‌های شورای وزیران در کابل کنفرانس وارسا را برای افغانستان مهم خوانده و گفته بود که به نمایندگی از حکومت افغانستان در این نشست او و رئیس جمهورغنی شرکت می‌کنند.

حنیف اتمر
حنیف اتمر

از سوی هم محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که حکومت افغانستان یک طرح جامع را برای شرکت در نشست وارسا آماده کرده که در آن تمام موارد گنجانیده شده‌است.

اما برخی سناتوران از تلاش‌های حکومت در راستای مبارزه با فساد دارای و حکومت داری خوب انتقاد کرده و می‌گویند ممکن اجندای حکومت افغانستان در این نشست مورد قبول جامعه جهانی قرار نگیرد.

جمعه دین گیانیوال یکی از این سناتوران گفت:

"به نظر من با اجندای که اینها به آنجا می‌روند جامعه جهانی مستقیم برای شان نمی‌گوید که اجندای شما کامل نیست، اما آنها اینرا می‌دانند که اینها با چنین یک اجندای ضعیف آمده‌اند که ممکن برای آنها قابل قبول نباشد."

این در حالیست که پیش از این مقامات حکومت افغانستان گفته اند که جامعه جهانی تعهدات اش را تا سال ۲۰۲۰ میلادی در بخش حمایت از نیروهای امنیتی اعلام خواهد کرد.

در این حال باقی بریال یکی دیگر از سناتوران می‌گوید با آنکه افغانستان در یک شرایط بحرانی قرار دارد حکومت با مشکلات موجود در کشور توانسته به دستآورد‌های نایل آید و کارهای را در بخش‌های مختلف انجام دهد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG