لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۳۰

عادل می‌گوید، اگر به خواست‌هایش توجه نشود خودکشی می‌کند


خان ولی عادل فعال مدنی ولایت پکتیا

خان ولی عادل که خیمه تحصن را به هدف مبارزه با بد دادن دختران، از چندی بدین‌سو در کابل برپا کرده می‌گوید هرگاه حکومت خواسته‌های وی را نپذیرد آماده‌است تا جان‌اش را در این راستا فدا کند.

این فعال مدنی پکتیا می‌گوید، هرگاه حکومت نسبت به خواسته‌های وی باز هم به بی‌توجهی‌اش باقی بماند همانگونه که پیش از این گفته، دست به خود کشی خواهد زد.

آقای عادل به روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که طرف مقابل خانواده وی تلاش دارند تا دختر ۱۲ سالۀ‌شان را بر اساس رسم بد دادن به عقد نکاح برادر وی درآورند.

آقای عادل با تأکید بر اینکه رئیس اجرائیه و رئیس جمهور هرچه زودتر به این قضیه رسیده‌گی کند می‌گوید:

"من از حکومت و مقامات می‌خواهم که هرچه زودتر به محل این رویداد رفته و جلو این کار که یک دختر به بد داده می‌شود را بگیرد، همچنان من آماده هستم و به وعده خود ایستاده‌ام که گفته بودم خود را قربانی می‌کنم."

آقای عادل نزدیک به سه ماه قبل به هدف مبارزه در برابر بد دادن دختران خیمه تحصن را در کابل برپا کرد و به این مبارزه‌اش تا اکنون ادامه داده‌است.

عادل از سه ماه به این‌سو خیمه تحصن برپا کرده‌است.
عادل از سه ماه به این‌سو خیمه تحصن برپا کرده‌است.

آقای عادل از شورای علما و مقامات حکومتی انتقاد کرده گفت که در این اقدام قانونی و شرعی با وی همکاری نکرده‌اند.

با آنکه مقامات در کابل با این خواسته‌های خان ولی عادل ابراز نظر نکرده‌اند اما مسئولین محلی در ولایت پکتیا می‌گویند که در خانواده خان ولی عادل قضیه بد دادن و یا بد گرفتن هیچ دختری وجود ندارد.

نقیب احمد اتل سخنگوی والی پکتیا می‌گوید اکنون رسم بد دادن دختران در این ولایت از بین رفته‌است.

آقای اتل می‌گوید:

"اداره ولایتی از نزدیک این موضوع را با خانواده خان ولی عادل شریک کرده، پدر خان ولی عادل که سرمعلم یک مکتب می‌باشد انکار کرد که در خانواده او همچنین قضیه نیست که از خانواده مقابل کدام دختری را به بد برای پسرش نکاح کند او خود خلاف چنین رواج‌ها می‌باشد و خوشبختانه بد دادن که در گذشته در پکتیا رواج بود اکنون از بین رفته‌است."

از سوی دیگر مولوی خالقداد حقانی رئیس شورای ولایتی صلح پکتیا که میانجی قضیه دشمنی خانواده خان ولی عادل هم می‌باشد میگوید که خانواده مقابل خان ولی عادل هم آماده بد دادن هیچ یک از دخترانش نمی‌باشد.

آقای حقانی افزود که مشکلات و دشمنی‌های قومی با برپا سازی خیمه تحصن در کابل حل نمی‌گردد.

او از خان ولی عادل خواست که به پکتیا رفته و به حل مشکلات بین دو خانواده از نزدیک بپردازد.

گزارش: لیزا حیدری

XS
SM
MD
LG