لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۵۰

نفیسه خواهان بازداشت عاملین تیزاب پاشی بر وی است


نفیسه نوری ۳۵ ساله

سه عضو یک خانواده که بر صورتو بر بخشی از بدنشان تیزاب پاشیده شده، از حکومت می‌خواهند تا عاملین این قضیه را که در ناحیۀ دهم شهر کابل رخ داده، دستگیر کنند.

نفیسه نوری زن ۳۱ سالۀ که در شب دوم عید بر صورت و بخشی از بدنش تیزاب پاشیده شده می‌گوید نمی‌داند که به چه دلیلی چنین کاری در برابر وی انجام شده‌است.

این سه زن در شفاخانه استقلال روز دوشنبه به رادیو آزادی گفتند که یگانه آرزوی‌شان شناسایی و مجازات عاملین این قضیه است.

نفیسه: از دولت می‌خواهم بسیار همکاری کند و عاملین را پیدا کند.
نفیسه: از دولت می‌خواهم بسیار همکاری کند و عاملین را پیدا کند.

خانم نوری در مورد می‌گوید:

"ساعت یازده و نیم شب بود، برمی‌گشتیم خانه مه همرای برادر زاده‌هایم، یک بار یک نفر یک بوتل را از پشت برویم زد و خودش فرار کرد رفت، فقط همین قدر از خدا می‌خواهم که پیدا شود، از دولت می‌خواهم بسیار همکاری کنند او را پیدا کنند. تا آخر عمر در هر نماز و در هر لحظه زنده‌گیم بد دعایش می‌کنم که از اولادایش ببینه خودش در همین حالت سردچار شود."

خانم نفیسه می‌گوید، دو دختر دیگر از اعضای خانواده‌اش در نتیجه این تیزاب پاشی نیز جراحت‌های برداشته اند، اما حالت آنها فعلاً خوب است.

سراج‌الدین برادر نفیسه نیز در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید که این عمل زشت و غیر انسانی بوده و دولت باید عاملین آنرا به جزاء اعمال‌شان برساند.

در عین حال داکتر محمد صابر نصیر رئیس شفاخانه استقلال در صحبت با رسانه‌ها حالت صحی خانم نوری و دو عضو دیگر خانواده‌اش را قناعت بخش خواند.

آقای نصیر گفت:

"خانم که سی و پنج سال عمر دارد، آن‌ها بیشر معروض به سوختگی شده که فیصدی سوختگی‌شان بین درجه دو و سه است، در قسمت‌های مختلف و صورت، گردن و ستر سینه معروض به سوختگی شده، قسمت اول تداوی ما خوشبختانه در روز سوم عید و ختم روز سوم عید قناعت بخش خوانده شده و ما توانستیم که این مریضان را در یک وضعیت با ثبات قرار بدهیم."

به گفته آقای نصیر از آغاز سال خورشیدی این نخستین قضیه تیزاب پاشی است که به شفاخانه استقلال انتقال داده شده‌است.

اما وی می‌گوید که ۶ قضیه خشونت‎های خانواده‌گی و خود سوزی را در این مدت ثبت کرده‌اند.

در همین حال شبکه "حمایت" که برای عیادت خانم نوری به شفاخانه استقلال رفته بود می‌گوید که جامعه مدنی این عمل را تقبیح می‌کند.

نصیری: سرنخ قضیه هم به دست نیروهای امنیتی رسیده‌است.
نصیری: سرنخ قضیه هم به دست نیروهای امنیتی رسیده‌است.

کنشکا نصیری رئیس این شبکه می‌گوید:

"همچو یک حرکت حیوانی که از سوی عدۀ صورت گرفته و بنا بر اطلاعات ناموثق سرنخ قضیه هم به دست نیروهای امنیتی رسیده بناً نیروهای امنیتی ما می‌توانند که تلاش جدی در این قسمت داشته باشد و عاملین آن را به پنجه قانون بسپارند، چنین عمل را جامعه مدنی افغانستان به شدیدترین الفاظ تقبیح می‌کند."

از سوی دیگر قومندانی امنیه کابل می‌گوید که در این قضیه پیشرفت‌های داشته اند و تحقیقات آن‌ها در این زمینه جریان دارد.

فریدون عبیدی رئیس تحقیقات جنایی قومندانی امنیه کابل در صحبت با رادیو آزادی گفت، عاملین این قضیه شناسایی شده‌اند.

گزارش: الیاس صالح

XS
SM
MD
LG