لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۵

نیروهای افغان در هلمند با قوای خاص طالبان می‌جنگند


در حالیکه مهارت‌های رزمی نیروهای افغان روز به روز افزایش می‌یابد و در حملات شبانه از قوای کوماندو بیشتر کار گرفته می‌شود، شورشیان طالب هم با داخل ساختن یک قطعه خاص خود در جنگ‌های اخیر هلمند امکانات و آرایش حربی نیروهای افغان را آزمایش می‌کنند.

مقامات هلمند می‌گویند، اردوی افغانستان با یک نیروی نسبتاً منظم‌تر و مجهز تر شورشیان در این ولایت روبرو می‌باشد.

آن‌ها می‌گویند که طالبان این نیروی متشکل از چند صد نفر بنام "سره قطعه" را در این اواخر در جنگ داخل ساخته‌است.

یک قوماندان طالبان هم در تماس با آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس موجودیت این نیروهای آموزش دیدۀ خاص در جنگ را تائید کرده‌است.

این قوماندان طالبان که نخواسته نامش افشا شود به آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گفتهاست که "سره قطعه" یا قطعۀ سرخ طالبان متشکل از تقریباً سه صد جنگجوی نخبه می‌باشد.

او گفته‌است که این قطعه نتایج بسیار خوب دارد و ما روی این مسئله غور می‌کنیم که آن‌ها را در جاهای دیگر هم جابجا سازیم یا نه.

در حالیکه طالبان و مقامات نظامی افغانستان از تفصیلات بیشتر در این باره خودداری کرده‌اند، مقامات ملکی هلمند به آژانس خبر رسانی اسوشیتد پرس گفته‌اند که یک قوماندان طالبان بنام حاجی ناصر که قبلاً عملیات طالبان در کندهار و زابل را رهبری می‌کرد اکنون قوماندان قطعۀ سرخ است.

عبدالمجید آخندزاده معاون شورای ولایتی هلمند به آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گفته‌است که خبر قطعۀ سرخ طالبان نخست در اوایل سال جاری در ولسوالی سنگین در شمال شرق هلمند منتشر شد و بعد از دست آوردهای که داشت شمار این قطعه به ۴۰۰ نفر رسید.

او گفته‌است که جنگجویان سره قطعه یا قطعۀ سرخ بسیار خطرناک اند.

قوماندان طالبان که نخواسته اسمش ذکر شود به آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گفته‌است که تلفات قطعۀ سرخ بسیار اندک است ولی او کدام رقم ارائه نکرده‌است.

جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه کندهار
جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه کندهار

جنرال عبدالرازق قوماندان امنیۀ ولایت کندهار به آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گفته‌است که این نیروی جدید طالبان یک واقعیت است و ما انکار نمی‌کنیم که طالبان اکنون روش‎های جنگی خود را تغییر می‌دهند و این گروه نو یک بخش از تکتیک‌های جدید آن‌ها می‌باشد.

جنرال عبدالرازق گفته‌است که این گروه طالبان از تسلیحات خوب برخوردار بوده بسیار مجهز است.

گزارش آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس می‌افزاید که افراد قطعۀ سرخ طالبان بهتر آموزش دیده‌اند و برخی آن‌ها با تفنگ‌های دوربین‌دار پیشروی جنگجویان در خطوط مقدم جنگ را تأمین می‌کنند.

حیات‌الله حیات والی هلمند روز شنبه به خبرنگاران گفت که شواهد بدست آمده که موجودیت جنگجویان خارجی در جنگ اخیر در ولسوالی نادعلی را نشان می‌دهد.

او افزود که شماری از این جنگجویان کشته شده‌اند ولی نگفت که از کدام کشورها اند.

حیات الله حیات والی هلمند
حیات الله حیات والی هلمند

او گفت، شورشیان تلاش داشتند چند ولسوالی هلمند را سقوط دهند، اما ناکام شدند.
شورشیان طالب هفتۀ گذشته حملات گسترده را به سوی مرکز ولسوالی خانشین آغاز کردند و سپس به شمول چاه انجیر در هشت کیلومتری مرکز لشکرگاه بر مواضع دولتی در ولسوالی نادعلی حمله کردند.

مقامات هلمند می‌گویند که شورشیان طالب پس از اینکه در این هر دو ولسوالی تلفات سنگین را متحمل شدند از خطوط مقدم جنگ عقب نشینی کردند ولی طالبان ادعا می‌کنند که فشار خود بر نیروهای دولتی در هلمند را افزایش داده‌اند.

XS
SM
MD
LG