لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۶

وزارت دفاع: عامل جنگ در هلمند حمایت قاچاقبران از مخالفان است


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید یکی ازعوامل ادامۀ جنگ در هلمند حمایت قاچاقبران مواد مخدر از مخالفان مسلح است.

مسئولان این وزارت روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گفتند که عملیات نظامی در هلمند ادامه داشته و نیروهای اضافی نیز به این ولایت فرستاده شده‌است.

در حالی که جنگ در ولایت هلمند وارد هفتمین ماه شده‌است اما مسئولان وزارت دفاع ابراز امیدواری می‌کنند که به زودی ولسوالی‌های نادعلی و ناوه این ولایت از وجود مخالفان مسلح پاک‌سازی می‌گردد.

تورن جنرال محمد حبیب حصاری رئیس اوپراسیون این وزارت می‌گوید که جنگ در ولایت هلمند در همین دو ولسوالی متمرکز بوده و آنان برای مهار کردن آن نیروهای اضافی را به این ولایت فرستاده اند.

حصاری: یکی از عوامل ادامۀ جنگ در ولایت هلمند حمایت و همکاری قاچاقبران مواد مخدر با مخالفان مسلح دولت می‌باشد.
حصاری: یکی از عوامل ادامۀ جنگ در ولایت هلمند حمایت و همکاری قاچاقبران مواد مخدر با مخالفان مسلح دولت می‌باشد.

آقای حصاری به روز دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که یکی از عوامل ادامۀ جنگ در ولایت هلمند حمایت و همکاری قاچاقبران مواد مخدر با مخالفان مسلح دولت می‌باشد.

وی گفت:

"ما برعلاوۀ نیروهای را که در هلمند داشتیم قوت‌های اضافی هم به هلمند روان کردیم امیدوار هستم که نتیجۀ خوب تر بگیریم و هر چه زود تر دشمن را از آن ساحات پاک کنیم وضع موجود هلمند اگر نگران کننده نمی‌بود ما قوت‌های اضافی روان نمی‌کردیم تلاش دشمن واقعا در قسمت هلمند بیشتر است ویک قسمت زیاد کسانی‌که کمک می‌کنند در این امربا دشمن همان قاچاقبران مواد مخدر است."

جنگ هلمند در زمستان سال گذشته آغاز شده و حکومت برای مهار کردن آن عبدالجبار قهرمان را به حیث مسئول اوپراتیفی در این ولایت تعیین کرد اما جبار قهرمان که استعفا داده‌است عامل جنگ در هلمند را ناتوانی و مدیریت نادرست حکومت میداند.

درحال حاضر پنج ولسوالی هلمند به شمول دیشو، موسی قلعه، باغران، اشیر و نومیش بدست طالبان مسلح است و جنگ در ولسوالی های نادعلی و ناوه جریان دارد.

نیروهای افغان در ولسوالی نادعلی
نیروهای افغان در ولسوالی نادعلی

چند روز قبل اعضای شورای ولایتی هلمند ابرازنگرانی کردند که جنگ به مرکز یعنی لشکرگاه نزدیک شده‌است و حکومت باید برای جلوگیری از آن اقدام نماید.

نماینده‌گان مردم هلمند در ولسی جرگه می‌گویند که موقعیت جغرافیایی هلمند وسیع است و آنان عامل عمدۀ جنگ را کمتر تجهیز شدن نیروهای امنیتی در این ولایت میدانند.

نسیمه نیازی نمایندۀ مردم هلمند در ولسی جرگه می‌گوید که جنگ در هلمند بخاطر طولانی شده‌است که نیروهای امنیتی به گونۀ کامل تجهیز نشده‌اند.

خانم نیازی به رادیو آزادی گفت زمانی‌که نیروهای امریکا وناتو از هلمند بیرون شدند دیگر این ولایت روزخوب را ندید.

نیازی: زمانی‌که نیروهای امریکا وناتو از هلمند بیرون شدند دیگر این ولایت روزخوب را ندید.
نیازی: زمانی‌که نیروهای امریکا وناتو از هلمند بیرون شدند دیگر این ولایت روزخوب را ندید.

وی گفت:

"در گذشته در هلمند چهل هزار نیروهای ناتو و آیساف وجود داشت که آن‌ها سلاح‌های پیشرفته در اختیار داشتند سلاح‌های پیشرفتۀ جهان در این ولایت بود هلمند ساحۀ بسیار وسیع دارد اما بدبختانه که نه ناتو است و نه آیساف یک تعداد خارجی های محدود وجود دارند که آن‌ها به صورت جدی دست به کار نمی‌شوند سلاح و مهماتی که باید با پولیس باشد وجود ندارد."

پیش از این در هلمند بیشتر نیروهای بریتانیایی مستقر بودند در زمستان گذشته زمانی‌که جنگ در این ولایت شدت گرفت، حدود پنجصد نیروی بریتانوی برای مشوره وارد این ولایت شدند.

اما حکومت افغانستان می‌گوید تلاش‌ها بر این است تا جنگ را در تمام ولایات به شمول هلمند مهار نمایند، اما تأکید می‌کنند تازمانی‌که به سطح منطقه بخصوص کشورهای همسایه در این مبارزه همکاری نکنند، مبارزۀ آنان به زودی نتیجه نخواهد داد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG