لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۲۱

مقامات نگرانی‌ها در مورد سقوط کندز را بی‌جا می‌خوانند


گزارش‌ها از کندز حاکی از آن اند که جنگجویان طالب جنگ در این ولایت را شدت بخشیده و برخی از راه‌های منتهی به آن را، مسدود کرده‌اند.

طالبان شب یکشنبه پُلی را تخریب کردند که اموال تجارتی شهر کندز از آن طریق به شیرخان بندر و از آنجا به تاجکستان انتقال می‌یافتند.

با آن هم این گروه مسلح تخریب پل آلچین را رد می‌کند.

شدت درگیری‌ها در کندز و سقوط مؤقت ولسوالی خان‌آباد به دست طالبان، یکبار دیگر به نگرانی‌های مردم افزود.

اما قوماندان امنیه کندز می‌گوید، آن‌ها راه انتقال اموال از شهر کندز به شیرخان بندر و از آنجا به تاجکستان را بزودی بازسازی می‌کنند.

پُل آلچین اموال تجارتی شهر کندز را به شیرخان بندر و از آنجا به تاجکستان انتقال می‌دهد.
پُل آلچین اموال تجارتی شهر کندز را به شیرخان بندر و از آنجا به تاجکستان انتقال می‌دهد.

جنرال محمد قسیم جنگل باغ که دیشب با رادیو آزادی صحبت می‌کرد گفت:

"فعلاً نیروهای امنیتی و دفاعی در کندز حضور دارند. هرچند، دشمنان افغانستان در این ولایت تحرکات خود را دارند، اما ما به آن آماده‌گی‌های خود را داریم. در قسمت پل آلچین که یک دو روز قبل آن‌ها حمله کردند، تائید می‌کنیم که انفجار دادند. ما تدابیر را برای باز کردن راه بزودی اتخاذ می‌کنیم و عنقریب راه باز می‌شود."

در این میان، جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز نیروهای مسلح افغانستان دیروز از شهر کندز به روزنامه واشنگتن پُست گفته که به جنگجویان طالبان اجازه نخواهند داد تا بار دیگر کندز را تصرف کنند.

همزمان با این جنرال چارلس کلیفلند سخنگوی مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان دیروز در یک نشست خبری در کابل گفت:

"ما اطمینان می‌دهیم که کندز سقوط نمی‌کند. ما برای کمک در آنجا حضور داریم."

جنرال کلیفلند تائید کرد که طالبان مسلح امنیت افغانستان را با خطر مواجه کرده، اما تأکید نمود که آن‌ها به اهداف ستراتیژیک خود که تصرف یک منطقه بزرگ است، نخواهند رسید.

کلیفلند تائید کرد که طالبان مسلح امنیت افغانستان را به خطر مواجه کرده‌اند.
کلیفلند تائید کرد که طالبان مسلح امنیت افغانستان را به خطر مواجه کرده‌اند.

سخنگوی مأموریت حمایت قاطع در افغانستان افزود، یک طیاره جنگی با پیلوت آموزش دیده افغان آن به منطقه اعزام شده‌است.

به گفتۀ وی نظامیان امریکایی اجازه ندارند تا به طور مستقیم و رو در رو با طالبان بجگند، اما در مناطق ستراتیژیک، اگر نیروهای افغان در خطر شکست قرار داشته باشند، آن‌ها را کمک نظامی می‌نمایند.

یک منبع پولیس افغان هم به واشنگتن پُست گفته که یک هلیکوپتر امریکایی نیز به کندز مؤظف شده و به نیروهای امنیتی افغان در منطقه علی‌آباد کمک کرده‌است.

جنرال محمد قسیم جنگل باغ قوماندان امنیه کندز در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی گفت، قوای تازه نفس شامل قطعات اردو، نیروهای خاص و پولیس هم به کندز رسیده‌اند.

جنرال محمد قسیم جنگل باغ قوماندان امنیه کندز
جنرال محمد قسیم جنگل باغ قوماندان امنیه کندز

او با اشاره به اینکه در درگیری‌های اخیر تلفاتی به نیروهای مخالف وارد شده‌است، می‌افزاید:

"مخالفین در نبردها در ولسوالی‌های قلعۀزال، دشت ارچی، امام صاحب، ۸۶ تن کشته دارند و ۱۱۰ تن زخمی."

به گفتۀ جنرال جنگل باغ در نتیجه درگیری‌ها در دو روز گذشته ۴ عسکر نیروهای امنیتی افغان کشته و حداقل ۱۵ تن دیگر آن‌ها زخمی شده‌اند.

ولایت کندز که یکی از ولایات مهم شمالی افغانستان به شمار می‌رود، از اهمیت ستراتیژیک برخوردار بوده و در امتداد سرحد با تاجکستان موقعیت دارد.

XS
SM
MD
LG