لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۵

زاخیلوال: هیچ دلیلی برای مسدود ماندن دروازۀ دوستی وجود ندارد


بندر سپین بولدک- چمن بنام دروازۀ دوستی برای نهمین روز متواتر به روی رفت و آمد وسایط مسدود است.

سفیر و نماینده خاص افغانستان در اسلام آباد می‌گوید، هیچ دلیل برای تداوم بسته شدن این دروازه وجود ندارد.

حضرت عمر زاخیلوال گفت، هر روز باز شدن بندر سپین بولدک - چمن از سوی مقامات پاکستان وعده داده می‌شود.

بندر دوستی سپین بولدک‌ - چمن پنجشنبه گذشته زمانی مسدود شد که شماری از مظاهره کنندگان در این منطقه به عنوان اعتراض بیرق پاکستان را آتش زدند.

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد گفت، آنها به خاطر اینکه پاکستانی‌ها دروازه را باز کنند، سوختاندن این بیرق را کار نادرست خوانده، محکوم کردند.

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد
عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد

وی افزود:

"سوختاندن بیرق واقعاً کاری خوبی نشده و من آن اعمال را محکوم کردم و دلیل این بود که توقع داشتیم که بعد از آن دروازه باز شود."

اما به گفته وی، دروازه تاکنون باز نشده است.

حضرت عمر زاخیلوال اضافه کرد که اکنون مذاکرات به مقامات امنیتی (کمیساری های) دو طرف دروازه سپن بولدک - چمن واگذار شده‌است.

رادیو آزادی دیروز موضوع را با کمیسار سرحدی سپین بولدک شریک ساخت.

سمونوال علی احمد داوری گفت، آنها چهار بار موضوع را با مقامات پاکستانی که مسئولیت آن را کرنیل جهانگیر کمیسار بندر چمن پاکستان به عهده داشت، مطرح کردند. اما آنها نه تنها که فیصله‌های اجلاس را مراعات نکردند، بلکه از روز چهارشنبه به این سو، حاضر به صحبت نیز نشده‌اند.

وی گفت:

"ما در ارتباط به باز کردن دروازه همراه پاکستانی‌ها چهار بار جلسه دایر کردیم. ولی هر دفعه آنها وعده کردند که دروازه باز می‌شود. مگر به وعده خود وفا نکردند. مرتبه چهارم که با آنها در تماس شدیم، از همان روز تاکنون نه مجلسی کردند و نه دروازه را باز نمودند. هر زمانیکه ما خواهش باز کردن دروازه را می‌کنیم، می‌گویند که مقامات‌شان تاکنون امر بازگشایی دروازه را نداده‌اند."

در این میان رسانه‌های پاکستانی از قول مقامات آن کشور گفته اند، تا زمانیکه جانب افغانستان به خاطر آتش زدن بیرق پاکستان معذرت نخواهند، آنها دروازه را باز نمی‌کنند.

حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد در ادامه صحبت خود به رادیو آزادی گفت، معذرت خواستن حکومت در صورتی بجاست که در سوختاندن بیرق پاکستان دست می‌داشت.

وی در ادامه گفت:

"معذرت خواستن مسئولیت پذیرفتن است و این عملی است ناپسندیده که نه در پالیسی حکومت و نه در اجراآت آن از همچو یک کاری حمایت می‌شود. بناءً معذرت خواستن بیجاست."

مهاجرین افغان در پاکستان
مهاجرین افغان در پاکستان

مسدود شدن بندر سپین بلودک - چمن نه تنها مشکلات را برای مردم، بخصوص تاجران افغان ایجاد کرده، بلکه مشکلات را برای شماری از خانواده‌های مهاجر افغان که می‌خواهند بر اساس برنامه سازمان ملل متحد به کشور‌شان برگردند، نیز به میان آورده‌است.

لاری‌های پُر از کوچ و بار این عودت کنندگان در صف وسایط تجارتی در نزدیکی بندر چمن سپین - بولدک ایستاده‌اند.

XS
SM
MD
LG