لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۲۵

گفتگوی هیئت مهاجرین با غنی روی عودت خانواده‌های مخالفین مسلح پیشین


قرار است نماینده‌های مهاجرین افغان در پاکستان ناوقت امروز با رئیس جمهور غنی در کابل دیدار کنند.

جنرال قونسل افغانستان در ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان می‌گوید، نماینده‌های مهاجرین افغان در پاکستان در دیدار با رئیس جمهور غنی روی چگونگی برگشت خانواده‌های مخالفان مسلح که اکنون سلاح‌شان را به زمین گذاشته‌اند نیز بحث می‌کنند.

عبدالله وحید پویان روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که یک هیئت از این مهاجرین به کابل آمده و قرار است شام روز چهارشنبه با رئیس جمهور غنی دیدار کنند.

وی گفت:

"این در اجندا شامل است که در دیدار با رئیس جمهور روی برگشت آنعده از مهاجرین افغان که قبلاً در جنگ دست داشتند اما حالا پشیمان اند و قانون اساسی را می‌پذیرند در مورد آنان نیز بحث می‌شود."

مهاجرین افغان آمادۀ برگشت از پاکستان به افغانستان
مهاجرین افغان آمادۀ برگشت از پاکستان به افغانستان

جنرال قونسل افغانستان در ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان گفت که همه روز نزدیک به هزار خانواده به افغانستان می‌آیند و پس از عید قربان به گفته وی عودت مهاجرین افغان از پاکستان بیشتر و گروهی خواهد بود.

تاکنون مقام‌های افغان در مورد برگشت خانواده‌های مخالفان مسلح که اکنون سلاح‌شان را به زمین گذاشته‌اند، چیزی نگفته‌اند اما پیش از این حکومت گفته‌است آن عده از مخالفان مسلح دولت مورد عفو قرار می‌گیرند که از جنگ دست کشیده و قانون اساسی را بپذیرند.

گزارش‌های وجود دارد که در این اواخر با مهاجرین افغان در پاکستان رفتار جدی صورت گرفته و در چند ماه گذشته هزاران خانواده به وطن‌شان برگشته‌اند.

عبدالله وحید پویان جنرال قونسل افغانستان در ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان همچنان می‌گوید که مهاجرین افغان دیگر فرصت برای بود و باش در پاکستان را ندارند.

وی افزود:

"سلسلۀ آزار و اذیت مهاجرین افغان در پاکستان به حدی رسیده که ما مجبور شدیم بزرگان مهاجرین را بخواهیم و خطوط زنده‌گی‌شان را معلوم کنیم که باید به وطن‌شان برگشت کنند."

شماری از مهاجرین افغان مقیم پاکستان
شماری از مهاجرین افغان مقیم پاکستان

مقام‌‎های افغان همواره تأکید می‎کنند که پاکستان به مخالفان مسلح پناه داده و از آنان بر ضد حکومت افغانستان استفاده می‌کنند بحث که از سوی پاکستان همواره رد شده‌است.

در عین زمان، برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که پاکستان صدها جوان افغان را که مشغول فراگیری درس در مدارس دینی آن کشور بوده‌اند بازداشت کرده اما حکومت افغانستان تا هنوز در این مورد تبصره‌ای نداشته‌است.

پیش از این شماری از مهاجرین افغان که از پاکستان به کشور شان عودت کرده گفته‌اند که افغان‌ها در پاکستان با وضعیت بد روبرو اند و همه تلاش دارند تا هرچه زودتر به کشور شان برگردند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG