لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۱۴

خانواده اسیر شدۀ خارجی نزد طالبان تقاضای کمک می‌کند


وزارت خارجه امریکا می‎گوید در مورد مؤثق بودن یک ویدیوی که توسط طالبان به نشر رسیده و در آن خارجیان ربوده شده نشان داده می‎شود تحقیق می‎کند.

در این ویدیو یک مرد کانادایی و همسر امریکایی‌اش نشان داده می‎شود که می‎گویند اگر حکومت افغانستان اعدام محبوسین طالبان را متوقف نسازد آن‎ها گروگان‎ها را می‎کشند.

این خارجیان ۴ سال قبل در افغانستان ربوده شده‌بودند.

در ویدیوی نشر شده که خبرگزاری اسوشیتد پرس می‎گوید مؤثق بودن آن ‎را تصدیق کرده نمی‎تواند مرد کانادایی جاسوا بویل و همسر امریکایی وی کیتلان کولمن نشان داده می‎شوند که در سال ۲۰۱۲ در افغانستان اختطاف شده‌بودند.

آن‎ها در این ویدیو از حکومت‎های کانادا و امریکا می‎خواهند بر حکومت افغانستان فشار وارد نمایند تا در مورد خط مش خود در رابطه با اعدام محبوسین طالبان تجدید نظر کنند.

خانم کیتلان در این ویدیو به خانواده خود می‎گوید در وقت اسارت خود دو طفل به دنیا آورده‎است.

کربی: ما در مورد سلامتی خانم امریکایی کیتلان کولمن و خانواده وی نگرانی داریم.
کربی: ما در مورد سلامتی خانم امریکایی کیتلان کولمن و خانواده وی نگرانی داریم.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا جان کربی در پاسخ به یک سوال در مورد نشر این ویدیو در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت:

"در مورد مؤثق بودن این ویدیو تحقیقات جریان دارد. این واضح است که ما در مورد سلامتی خانم امریکایی کیتلان کولمن و خانواده وی نگرانی داریم و ما از روی بشر دوستی خواهان رهایی هرچه زودتر آن‎ها می‎باشیم."

ذبیح‎الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‎کند به اسوشیتد پرس گفته‎است این ویدیو نو نیست بلکه در سال گذشته میلادی ثبت شده‎است.

به گفته مجاهد کولمن و دو طفل وی هنوز هم در اسارت آن‎ها قرار دارد و وضع صحی آن‎ها خوب است.

خبرگزاری می‎نویسد زمان ثبت این ویدیو را هم نمی‎تواند تصدیق نماید.

اما اگر این ویدیو واقعاً در سال ۲۰۱۵ ثبت شده باشد در آن صورت از سال ۲۰۱۳ به این‎سو اولین بار است که یک ویدیوی خارجیان ربوده شده در افغانستان به نشر می‎رسد.

خانم کولمن در یک متن که به آهستگی می‎خواند می‎گوید آن‎ها بخاطر انتقام ما را خواهند کشت.

او بخاطر سلامتی خانواده‌اش از حکومت افغانستان خواسته که اعدام محبوسین طالبان را متوقف بسازد.

به گفته خانم کیتلان کولمن حکومت افغانستان بعضی از محبوسین را اعدام کرده و رباینده‎گان آن‎ها ترس دارند که شاید محبوسین دیگر به امر حکومت اعدام شوند.

خبرگزاری دی پی آی آلمان نوشته‎است که در ماه می حکومت افغانستان شش محبوس طالبان را اعدام کرد و در گزارش‌ها آمده است که محاکم افغانستان روز دوشنبه برای عضو شبکه حقانی انس حقانی که با طالبان نزدیک است حکم اعدام دادند.

مرد کانادایی و همسر امریکایی وی در خزان سال ۲۰۱۲ یک سفر را به روسیه و کشورهای آسیای میانه قزاقستان، تاجکستان و قرغزستان آغاز کرده و از آن‎جا به افغانستان رفتند.

آن‎ها در سال ۲۰۱۳ هم در ویدیو ظاهر شده‌بودند و از حکومت امریکا خواستند که آن‎ها را از دست رباینده‎گان رها نماید.

XS
SM
MD
LG