لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۸ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۵۷

حمایت غوریان از تصمیم مشرانو جرگه برای معرفی شاروال غور به سارنوالی


شهروندان غور امروز بار دیگر با شعار ضد فساد اداری و مرگ بر فاسدین به جاده‎های شهر فیروز کوه ریختند و خواهان محاکمه افراد آلوده به فساد گردیدند.

این اعتراض کننده‌گان از تصیم مشرانو جرگه افغانستان جهت معرفی نمودن شاروال غور به لوی سارنوالی حمایت کردند.

این افراد تاکید کردن که شناسایی و معرفی نمودن افراد آلوده به فساد سبب کاهش میزان فساد اداری خواهد شد.

مظاهره کننده‌ها از حکومت خواستند، تا نهایی شدن تحقیقات دربارۀ دوسیه شاروال غور، وظیفه او به حالت تعلیق درآید.

این افراد تاکید کردن که شناسایی و معرفی نمودن افراد آلوده به فساد سبب کاهش میزان فساد اداری خواهدشد.
این افراد تاکید کردن که شناسایی و معرفی نمودن افراد آلوده به فساد سبب کاهش میزان فساد اداری خواهدشد.

محمد عارف قاضی زاده شاروال غور دو روز قبل به اتهام فساد اداری به مشرانو جرگه افغانستان فرا خوانده شد و بعد از آن به سارنوالی معرفی گردید.
چند تن از اشتراک کننده‌های این مظاهره به رادویو آزادی می‌گویند.

" عبدالقدیر هستم، طوری که همه شهروندان ما می‌دانند از چهارده سال به این سو فساد گسترده در ادارۀ شهرسازی موجود است، تا این‌که دو روز قبل مشرانو جرگه کشور شاروال غور را استجواب کردند و به سارنوالی معرفی نمودند، بنا ما از این تصمیم مشرانو جرگه حمایت می‌کنیم و خواهان پیگیری جدی این موضوع هستیم."

"من نور الله استم امروز آمدم تا از حکومت بخواهم که دیگر به مفسدین رحم نکنند و دوسیه‎های شان را جدی پیگیری کنند."

با این حال شورای ولایتی غور نیز تائید می‌کند که تطبیق پلان‌های شهری در غور نا عادلانه بوده و بسیاری از ساحات سبز و اماکن عام المنفعه از سوی شاروال‌ها توزیع گردیده‌است.

عبدالرحمن عطشان معاون شورای ولایتی غور می‌گوید که شناسایی و پس گیری ساحات سبز و اماکن عمومی از جمله موقعیت کودکستان و چند کلینک که از سوی شاروال ها توزیع گردیده‌است نیاز به یک هیآت با صلاحیت دارد که باید از مرکز فرستاده شود.

عطاش: طوری‌که ما بررسی کردیم در تمام ماسترپلان‌های شهری ما مشکلاتی وجود دارد.
عطاش: طوری‌که ما بررسی کردیم در تمام ماسترپلان‌های شهری ما مشکلاتی وجود دارد.

وی گفت:

" طوری‌که ما بررسی کردیم در تمام ماسترپلان‌های شهری ما مشکلاتی وجود دارد و ساحات سبز و دیگر ساحاتی که برای کلینیک‌ها و کودکستان‌ها در نظر گرفته شده بود از سوی شاروال‌ها توزیع گردیده که یک کار نا عادلانه است و ما از دولت می‌خواهیم تا یک هیآت باصلاحیت را به ولایت غور روان کند تا این موضوع‌ها بگونه درست برسی شود و در باره شان تصمیم عملی گرفته شود."

این در حالیست که چندی پیش وظیفه رئیس شورای ولایتی هرات نیز از سوی لوی سارنوالی افغانستان به حالت تعلیق در آمده بود ولی پس از چند روز او دوباره کارش را آغاز کرد.

خواستم تا در این باره نظر مسئولین شاروالی و شورای مشورتی شاروالی را نیز با خود داشته باشم اما آن‌ها حاضر به مصاحبه نشدند.

در همین حال شماری دیگری از فعالین مدنی در گوشه دیگر شهر فیروز کوه قسمتی از ساحه سبز را به رسم اعتراض خط اندازی نمودند و خواهان فرستادن یک هیآت بلند رتبه دولتی جهت برسی و پس گیری این ساحات شدند.

این در حالیست که دوسیه ۲۲۶ ورقی محمد عارف قاضی زاده شاروال غور دو روز قبل از سوی مشرانو جرگه افغانستان به لوی ساروالی معرفی گردید.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG