لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۳

رئیس شورای ولایتی هرات دوباره به کارش آغاز کرد


کامران علیزایی رئیس شورای

لوی سارنوالی افغانستان از حکم اش مبنی بر تعلیق وظیفه رئیس شورای ولایتی هرات عقب نشینی کرده و دوباره حکم به ادامه کار کامران علیزایی را داده‌است.

بعد از یک هفته از جار و جنجال‌ها میان این دو اداره، رئیس شورای ولایتی دوباره به وظیفه اش برگشته است.

حالا رئیس شورای ولایتی بر موضع قبلی خود پافشاری دارد که هیچ اشتباه را مرتکب نشده و گزارش نادرست ادارۀ محلی هرات به مقامات مرکزی، لوی سارنوالی را مجبور به یک تصمیم عجولانه کرده‌است.

آقای علیزایی گفت:

"با معلوم شدن حقایق به جناب لوی سارنوال، باعث شد تا حکم تعلیق را برگشت بدهد تا من بتوانم وظیفه خود را به پیش ببرم و خدمتگذار مردم هرات باشم، من خواهان این استم کسانیکه چنین گزارشات بد و غلط و آنهم به زودترین فرصت به مرکز فرستادند از آنها پرسیده شود."

کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی در سفری به کابل حکم رفع تعلیق وظیفۀ خود را از لوی سارنوالی افغانستان گرفت.

شبکه نهادهای جامعه مدنی در هرات نسبت به تصمیم مقامات مرکزی در این خصوص واکنش نشان داده‌است.

خلیل احمد پارسا مسئول نهادهای جامعه مدنی هرات موجودیت کامران علیزایی به حیث رئیس شورای ولایتی هرات را غیر قانونی خوانده، ادعا می‌کند که وظیفه او نزد فعالین مدنی هرات مشروعیت ندارد.

وی گفت:

" عملکرد حکومت را تقبیح می‌کنیم. دیگر جامعه مدنی هرات شخصِ را بنام کامران علیزایی به عنوان رئیس شورای ولایتی به مشروعیت نمی‌شناسد و ما از اعضای ریاست شورای ولایتی جداً می‌خواهیم که برای اعاده حیثیت این اداره و برای برگشتاندن اعتبار شورای ولایتی و بر اساس صلاحیتی که در شورا دارند، شخص دیگری را به حیث رئیس شورای ولایتی انتخاب کنند."

رئیس شورای ولایتی هرات قبل از این گفته بود که به تعلیق درآوردن وظیفه اش از صلاحیت‌های لوی سارنوالی افغانستان بالا است، ولی حالا بخاطر رفع این حکم از سوی لوی سارنوال افغانستان تشکری می‌کند.

او با انتقاد از محمد آصف رحیمی والی هرات می‌گوید که مقصر اصلی این قضایا سهل انگاری ادارۀ محلی است.

آقای علیزایی می‌گوید، گزارش تند و تیز و عجولانه ادارۀ محلی، لوی سارنوال را واداشت تا وظیفه او را به حالت تعلیق و حکم ممنوع الخروجی اش را صادر کند.

وی گفت:

"کاملاً والی هرات را بی کفایت اعلام می‌کنم، بخاطریکه یک موضوع کوچک نباید به مرکز کشیده می‌شد و جناب والی صاحب نتوانست این موضوع را در ولایت هرات حل کند. بناءً این موضوع بر می‌گردد که والی هرات مدیریت صحیح نداشته است و نتوانست از یک مظلوم و بیچاره دفاع کند."

در همین حال جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات ارسال گزارش این موضوع به مقامات مرکزی را از وظایف مهم ادارۀ محلی می‌داند.

وی گفت:

"ادارۀ محلی هرات در پیوند به رویدادهای اخیر مطابق به قانون به صلاحیت‌های وظیفوی خود عمل کرده و متعهد به این است تا در راستای تطبیق قانون و تأمین عدالت بکوشد و در این زمینه اجراآت خواهد کرد."

حدود یک هفته قبل رئیس شورای ولایتی هرات همراه با محافظین مسلح اش یک کارمند ریاست فواید عامه را که متهم به فساد اداری بود از ریاست سارنوالی استیناف هرات بیرون کرد.

به دنبال این موضوع لوی سارنوالی افغانستان رئیس شورای ولایتی را متهم به سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی کرد، وظیفه اش را به حالت تعلیق درآورد و وی را ممنوع الخروج اعلام کرد.

اما سرانجام این حکم بعد از یک هفته تغییر کرد و رئیس شورای ولایتی دوباره به حکم لوی سارنوال وظیفه اش را از سرگرفت.

مقامات محلی فرد متهم به فساد اداری را توقیف کرده ولی رئیس شورای ولایتی همچنان اصرار دارد که او بیگناه است.

او گفت، مقامات مرکزی قول داده‌اند که او را تا اواخر هفته آینده آزاد می‌کنند.

او تأکید کرد، در صورتیکه فرد متهم از حبس رها نشود به جایش در محبس خواهد نشست.

گزارش: شاه پور صابر، هرات

XS
SM
MD
LG