لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۴۸

افغانستان راه ترانزیت پاکستان به آسیای میانه را می‌بندد


ریاست جمهوری می‌گوید به لاری‌های اموال تجارتی پاکستان اجازه عبور از خاک افغانستان به آسیای میانه را نمی‌دهد.

هر چند تنش در روابط افغانستان و پاکستان گپ تازه‌یی نیست؛ اما این نخستین بار است که حکومت افغانستان در واکنش به عدم همکاری اسلام آباد در بخش ترانزیت، از عبور لاری‌های اموال تجارتی پاکستان از خاک افغانستان به آسیای میانه، جلوگیری می‌کند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت، پاکستان پس از آنکه بندر واگه را به روی تجار افغان بست، افغانستان در واکنش به این کار پاکستان دست به اقدام مشابه می‌زند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور
شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور

آقای مرتضوی در ادامه گفت:

"پاکستان از مسیر بندر واگه اجازه نداد تا تاجران افغان اموال خود را انتقال دهند، بنابرین حکومت افغانستان نیز به لاری‌های پاکستان که به آسیای میانه می‌روند، اجازه عبور نخواهد داد."

یک روز پیش از این، رئیس جمهور غنی در دیداری با جینکینس نماینده خاص بریتانیا برای افغانستان و پاکستان در کابل گفت است که با توجه به عدم همکاری پاکستان و ایجاد مشکلات سر راه تجار افغان، پس از این به تجار پاکستان اجازه عبور از خاک افغانستان و رسیدن به کشورهای آسیای میانه را نخواهد داد.

این تصمیم پس از آن از سوی افغانستان اتخاذ شده‌است که در ماه‌های اخیر پاکستان فشارها بر افغانستان را از رهگذر تجارت و ترانزیت افزایش داده‌ که با این کار پاکستان، تجار افغان میلیون‌ها دالر زیان دیده‌اند.

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، با مشکلاتی که پاکستان سر راه تجار افغان ایجاد کرده، افغانستان نیز به بدیل راه ترانزیت و تجارت این کشور فکر کرده‌ و روز تا روز وابسته گی به پاکستان از رهگذر تجارت و ترانزیت، کاهش خواهد یافت.

در این میان، نصرالله ستانکزی استاد در پوهنتون کابل می‌گوید،هر چند پاکستان زیر فشارهای زیاد جهان قرار گرفته است؛ اما تصمیم تازه افغانستان می‌تواند از مداخله‌های این کشور در امور افغانستان بکاهد.

نصرالله ستانکزی استاد در پوهنتون کابل
نصرالله ستانکزی استاد در پوهنتون کابل

وی افزود:

"پاکستان تلاش دارد تا از راه افغانستان، به حیث یک راه ستراتیژیک استفاده کند و به آسیای میانه راه پیدا کند. در این شب روز بالای پاکستان به سطح بین‌المللی فشار‌ها وجود دارد که از دست درازی این کشور در امور افغانستان می‌تواند بکاهد."

آقای ستانکزی تأکید کرد که حکومت افغانستان باید از فرصت هایی که برای این کشور فراهم شده‌است و با به کارگیری از یک سیاست کارا، پاکستان را وا دارد تا در امور افغانستان مداخله نکند.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG