لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۰۵

مینه پال: کمک‌های هند در زنده‌گی افغان‌ها تغییرات مثبت خواهد آورد


ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که مقامات هندی به رئیس‌ جمهور غنی از تداوم همکاری های کشورش با افغانستان اطمینان داده‌است.

دواخان مینه پال یکی از معاونان سخنگوی رئیس جمهور روز پنج شنبه به رادیو آزادی گفت که کمک‌های هند می‌تواند تغییر مثبت را در زنده‌گی افغان‌ها ایجاد کند:

دواخان مینه پال یکی از معاونان سخنگوی رئیس جمهور
دواخان مینه پال یکی از معاونان سخنگوی رئیس جمهور

"این سفر از لحاظ اقتصادی و سیاسی برای افغانستان با اهمیت است، زیرا کمک های آینده هند و بسته دوم پروژه های هند به افغانستان را شامل می‌شود."

رئیس جمهور غنی در این سفر با شماری از نماینده‌گان اتاق تجارت و تاجران هندی دیدار کرده و از ایجاد فرصت های سرمایه گذاری سخن زده‌است.

وی از تاجران هندی خواسته تا در زمینه های تولید برق، مدیریت آب، معادن، زیر بنا ها، زراعت و سایر عرصه‌ها در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

آقای غنی به همتای هندی اش پیشنهاد نموده که برای داد وستد دو کشور از طریق هوا، گارگوی مشترک ایجاد گردد تا تاجران بتوانند اموال تجارتی شانرا به صورت آسان انتقال دهند.

رئیس جمهور هند گفته است که اکنون پرواز های انتقال اموال تجارتی از افغانستان به هندوستان سه مرتبه در هفته صورت می‌گیرد و در نظر است این پروازها بیشتر گردد.

آقای غنی در این سفر سه تفاهمنامه را که شامل استرداد زندانیان، همکاری در سیستم عدلی، قضایی و تجارتی و تفاهمنامه همکاری در قسمت تکنالوژی معلوماتی را شامل می‌شود، امضا نموده‌است.

در عین حال رئیس جمهور غنی نیز از سکتور خصوصی هند خواست تا پروپوزل ادویه‌ جات با کیفیت چهار کمپنی هندی را به حکومت افغانستان بسپارد.

رئیس جمهور کشور توقع کرده که در پنج سال آینده حجم تجارت بین دو کشور تا ده میلیارد دالر برسد.

غنی توقع کرده که در پنج سال آینده حجم تجارت بین دو کشور تا ده میلیارد دالر برسد.
غنی توقع کرده که در پنج سال آینده حجم تجارت بین دو کشور تا ده میلیارد دالر برسد.

این در حالیست که مقامات هندی گفته اند که در بخش‌های اقتصادی و بازسازی در افغانستان یک میلیارد دالر به این کشور کمک می‌کنند.

دواخان مینه پال یکی از معاون سخنگوی رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که این کمک‌ها در کدام بخش ها مصرف می‌گردد، گفت:

"این کمک‌ها در بخش‌های تعلیم و تربیه، حکومتداری الکترونیکی، زیربناهای کشور و سایر بخش‌ها از طریق برنامه انکشاف ملی افغانستان به مصرف خواهد رسید."

رئیس جمهور غنی بنابر دعوت رسمی نریندرا مودی صدراعظم هند روز چهارشنبه به آن کشور رفت و روز پنجشنبه دوباره به وطن برگشت.

این درحالیست که هند در ده سال گذشته حدود دو میلیار دالر را در بخش‌های زیر بنایی مانند بند سلما، ساختمان جدید شورای ملی و دیگر پروژه‌های اقتصادی و انکشافی با افغانستان کمک کرده‌است.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG