لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۲۶ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۴۵

صیقل: پاکستان نقش واقعی را در صلح افغانستان انجام نداده‎است


نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد می‎گوید که پاکستان نقش واقعی را در زمینه برقراری صلح در افغانستان ایفا نکرده‎است.

محمود صیقل این سخن را به روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان گفت.

در این اجلاس در مورد وضعیت افغانستان بحث شد.

سفیر و نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل درین نشست گفت که افزایش درگیری‎های مسلحانه و حملات انتحاری از ماه جون به این سودر این کشور مقاومت افغانستان را به آزمایش گرفته و پروسه صلح را به بن بست رو به رو کرده‎است.

محمود صیقل در ادامه افزود که به اساس شواهد،بسیاری این حملات بیرون از افغانستان برنامه ریزی شده بودند.

آقای صیقل به ۳۵۷۰۰ کیلو گرام مواد انفجاری نوعامونیم نایتریت اشارهکرد که نیروهای امنیت ملی به تازه‎گی در تورخم کشف و ضبط کردند.

به گفته او این مقدار هنگفت امونیم نایتریت در دو موتر جاسازی بود و قرار بود از پاکستان بهافغانستان انتقال داده‎شود.

نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد علاوه کرد که پاکستان نقش واقعی را در روند صلح افغانستان انجام نداده‎است.

صیقل: از دولت پاکستان می‎خواهیم تا به منظور تقویت روابط سازنده و اعتماد سازی که به گفته او یک پیش شرط اساسی برای صلح و ثبات هر دو کشور به حساب می‎آید مسیر همکاری را بر گزیند.
صیقل: از دولت پاکستان می‎خواهیم تا به منظور تقویت روابط سازنده و اعتماد سازی که به گفته او یک پیش شرط اساسی برای صلح و ثبات هر دو کشور به حساب می‎آید مسیر همکاری را بر گزیند.

وی افزود:

" با جود سعی و تلاش همیشگی ما در گروه هماهنگی چهارجانبه، پاکستان هنوز از فرصت برای ایفای نقش واقعیمیانجی صلحاستفاده نکرده‎است.

این قابل توجه است که بر اساس نقشه راه که از سوی این گروه ترتیب شده‎است باید اقدامات لازم را علیه عناصر آشتی ناپذیر طالبان روی دست بگیرد تا از جانب جامعه بین المللی به حیث یک شریک جدی و واقعی در مبارزه با تروریزم شناخته شود."

محمود صیقل گفت، از دولت پاکستان می‎خواهیم تا به منظور تقویت روابط سازنده و اعتماد سازی که به گفته او یک پیش شرط اساسی برای صلح و ثبات هر دو کشور به حساب می‎آید مسیر همکاری را بر گزیند.

وی به توانایی و قابلیت نیروهای افغان نیز اشاره کرد و گفت که حملات مخالفان مسلح دولت با پاسخ عالی از سوی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان مواجه شده‎است.

صیقل: حملات مخالفان مسلح دولت با پاسخ عالی از سوی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان مواجه شده‎است.
صیقل: حملات مخالفان مسلح دولت با پاسخ عالی از سوی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان مواجه شده‎است.

در همین حال معاون نماینده دایمی هند در سازمان ملل متحد در نشست دیروز شورای امنیت اشاره به پاکستان کرد وگفت که عاملین جنگ و خشونت در افغانستان نباید دارای پناه گاه‎های امن در همسایه گی این کشور باشند.

روزنامهء دیکان کرونیکل چاپ هند به نقل از تانمایا لال همچنان نوشته است که وی از تحریم‎های شورای امنیت سازمان ملل متحد به خاطر تروریست خطاب نشدن رهبر طالبان انتقاد کرد و چنین رویکرد را سوال برانگیر خواند.

از سوی دیگر سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد از افغانستان تقاضا کرد که نگذارد قلمرو این کشور برای اجرای حملات بیرون مرزی استفاده شود.

ملیحه لودهی در نشست روز چهارشنبهشورای امنیت سازمان مللگفت که کشورش متعهد است تا با حکومت افغانستان بر بنیاد ارزش‎های مشترک برای بهبود روابطکار کند.

وی افزود که پاکستان برای احیای گفت و گوهای صلح متمایل است اما به گفته او این مستلزم تلاش‎های تمام اعضای گروه هماهنگی چهار جانبه‎است.

این گروه متشکل از نماینده‎های افغانستان، پاکستان، چین و امریکا می‎باشد.

تادامچی یمامتو نماینده خاص سازمان ملل متحد در افغانستان در این اجلاس بر نیاز صلح در افغانستان تاکید کرد اما در مورد نقش کشور‎های منطقه به خصوص پاکستان در راستای برقراری صلح در افغانستان اشاره نکرد.

XS
SM
MD
LG