لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۶

افضلی: اصلاحات نباید قربانی ثبات سیاسی شود


سید اکرام افضلی رئیس دیده بان شفافیت افغانستان

دیده بان شفافیت افغانستان می‌گوید، اصلاحات در راستای مبارزه با فساد اداری نباید قربانی ثبات سیاسی گردد.

سید اکرام افضلی رئیس این نهاد روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، اصلاحات اگر به میان نیاید، ثبات زیر سوال آمده و فاصله میان مردم و حکومت بیشتر می‌شود.

آقای افضلی در ادامه افزود:

"تا کنون که کسی مجازات نشده به این خاطر بوده که موارد سیاسی در نظر گرفته شده، البته حکومت حتی از این که تا کنون با فساد مبارزه نشده توجیه کرده می‌گوید که ما باید بخاطر نگهداشتن ثبات، اصلاحات را باید قربانی کنیم، که این مسئله برای ما قابل قبول نیست."

افضلی: اصلاحات اگر به میان نیاید، ثبات زیر سوال آمده و فاصله میان مردم و حکومت بیشتر می‌شود.
افضلی: اصلاحات اگر به میان نیاید، ثبات زیر سوال آمده و فاصله میان مردم و حکومت بیشتر می‌شود.

آقای افضلی گفت، پیشینه فساد، مداخلات سیاسی، فرهنگ معافیت، کمبود ظرفیت‌ها و نبود دیدگاه واحد در چند سال گذشته سبب شد تا مبارزه با فساد اداری نتیجه لازم را ندهد.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که به تازه‌گی سیگار، (اداره سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان) در گزارش تازه‌اش گفته که حکومت افغانستان طوری به چنگ فساد افتاده که رهایی از آن با قیمت از بین رفتن پایه‌های مهم حکومت این کشور تمام می‌شود.

در عین حال اخیراً سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان را سومین کشور با بیشترین فساد اداری خوانده‌است.

اما حکومت افغانستان اخیراً به هدف مبارزه بهتر با فساد اداری مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد را ایجاد کرد، این مرکز که یک ماه قبل به کارش آغاز کرد مسئولیت رسیدگی به تمامی قضایای سنگین جرمی مرتبط به فساد اداری را به عهده دارد.

در این میان اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان با آنکه می‌پذیرد که در مبارزه با فساد اداری برخی مصلحت‌های سیاسی در نظر گرفته شده، اما می‌گوید کارهای انجام شده و اراده قوی بخاطر مبارزه با فساد وجود دارد.

سید حسین فخری رئیس این اداره به رادیو آزادی گفت، مبارزه با فساد اداری به کار همه جانبه و وقت نیاز دارد.

سید حسین فخری رئیس اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان
سید حسین فخری رئیس اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان

وی گفت:

"مبارزه با فساد اداری نیازمند یک برنامه طولانی مدت است به یک بسیج ملی ضرورت دارد، در اوضاع فعلی مشکل عمده جنگ، ناامنی و برخی مصلحت‌های سیاسی است؛ اما به هر صورت دولت مصمم است تا مبارزه با فساد اداری را تقویت کند."

اما شماری از نهاد‌های مبارزه با فساد اداری می‌گویند که حکومت نباید تنها به ایجاد مراکز مبارزه با فساد اداری اکتفا کند، بلکه به باور آنان اصل مجازات باید دقیقاً رعایت شود.

خان زمان امرخیل معاون شبکه افغانی مبارزه با فساد اداری می‌گوید تا زمانی که از حمایت افراد دخیل در فساد اداری دست برداشته نشود، مبارزه علیه فساد اداری ناکام خواهد بود.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG