لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۰

قاسمی: هشدار هند علیه پاکستان بر امنیت افغانستان اثر گذارست


شماری از اعضای ولسی جرگه و کارشناسان افغان موضع تازه هند در برابر پاکستان را، بر تأمین امنیت افغانستان و منطقه تأثیر گذار می‎دانند.

آنان تأکید می‎کنند، در چنین زمانی‎که اسلام‌آباد با انزوا روبرو است، اظهارات تازه صدراعظم هند می‎تواند این کشور را به دست برداشتن از تمویل هراس افگنان وا دارد.

پاکستان کشوری که پیوسته برخواستگاه هراس افگنی گفته شده‎است و در ماه‎های اخیر، از بهر تمویل گروهای تروریستی با فشارهای جهانی و انتقادهای تند افغانستان روبه رو بوده‎است.

دید شماری از اعضای ولسی جرگۀ افغانستان و کارشناسان افغان بر این است که، در کنار فشارهای جهان بر این کشور، هشدار تازۀ هند می‎تواند پاکستان را وادار سازد تا از تمویل تروریستان دست بردارد.

قاسمی: طبیعی است که دست زدن هند به یک عمل مشابه بر علیه پاکستان، بی تاثیر نخواهد بود و از لحاظ سیاسی و روانی پاکستان در انزوا قرار خواهد گرفت.
قاسمی: طبیعی است که دست زدن هند به یک عمل مشابه بر علیه پاکستان، بی تاثیر نخواهد بود و از لحاظ سیاسی و روانی پاکستان در انزوا قرار خواهد گرفت.

علی اکبر قاسمی عضو کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه روز پنج شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، باور دارد که هشدار صدراعظم هند به پاکستان بر وضعیت افغانستان نیز تأثیر گذار خواهد بود.

وی افزود:

"طبیعی است که دست زدن هند به یک عمل مشابه بر علیه پاکستان، بی تأثیر نخواهد بود و از لحاظ سیاسی و روانی پاکستان در انزوا قرار خواهد گرفت، حتی بر وضع تحریم‎ها از سوی جامعه جهانی بر این کشور خواهد انجامید، آنگاه پاکستان از فرستادن تروریزم به افغانستان دست بردار خواهد شد."

به تازه‎گی نریندرا مودی صدراعظم هند هشدار داده‎است، در صورتی‎که پاکستان به نا امن ساختن هند تلاش ورزد، با اقدام مشابه از سوی این کشور روبه رو می‎گردد.

آقای مودی این اظهارات را در واکنش به حمله بر پایگاه نظامی هند در شهر اوری در منطقۀ کشمیر تحت کنترول هند کرده‌است.

در این حمله که به روز یکشنبۀ هفته روان به تاریخ ۱۸ سپتامبر صورت گرفت حداقل ۱۷ عسکر هندی کشته شدند.

مقامات اردوی هند حمله کننده‌گان را اتباع خارجی خوانده گفته‎اند که تحیققات ابتدائی نشان می‎دهد که آن‌ها به گروه جیش محمد پاکستان متعلق اند.

اما اگر پاکستان زیر فشار هند قرار گیرد، از چه رهگذر به امنیت افغانستان تأثیر خواهد گذاشت؟

زلمی وردک یکی از تحلیلگران نظامی به این باور است که هند سیاست خارجی قاطع و روشن دارد و اگر این کشور بخواهد در برابر پاکستان از اقدام مشابه کار گیرد، پاکستان تضعیف خواهد شد.

وردک: فشارهای دهلی جدید بر پاکستان سبب خواهد شد تا اسلام آباد از فرستادن هراس افگنان به افغانستان دست بردار شود.
وردک: فشارهای دهلی جدید بر پاکستان سبب خواهد شد تا اسلام آباد از فرستادن هراس افگنان به افغانستان دست بردار شود.

وی افزود:

"هشدار هند به پاکستان بدون شک که به امنیت افغانستان تأثیر داشته و یک دست آورد نیز خواهد بود، اما اکنون فرصت خوبی که بر سیاست مداران افغانستان فراهم شده‎است نباید آن را از دست دهند و باید از این فشارها که بر پاکستان وارد شده‌است بهره ببرند."

آقای وردک تأکید می‎کند، اکنون فرصت خوب برای افغانستان فراهم شده‎است تا از جامعه جهانی بخواهد که نام پاکستان را در فهرست کشورهای حامی تروریزم درج کند.

از سوی دیگر، فتح‌الله قیصاری یکی دیگر از اعضای ولسی جرگه افغانستان باور دارد که با درنظر داشت شکایت هند و افغانستان از سیاست‎های پاکستان، جامعه جهانی دانسته‌است که این کشور برای منطقه درد سر ساز شده‎است.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG