لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۰۰

سلیم: کمک‌های جهانی در مورد صلح در افغانستان مؤثر است


حمایت جامعه جهانی در کنفرانس بروکسل از پروسه صلح و ختم جنگ در افغانستان با استقبال شورای عالی صلح افغانستان و اعضای ولسی جرگه روبرو شده‌است.

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید موقف که از سوی جامعه جهانی در این کنفرانس در ارتباط به صلح در افغانستان اتخاذ گردید موقف تأثیر گذار بوده، مردم افغانستان را امیدوار به تأمین صلح در این کشور می‌سازد.

عطاالرحمن سلیم معاون شورای عالی صلح افغانستان روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت حمایت جامعه جهانی این شورا را نیز در جهت پیشبرد تلاش‌هایش در ارتباط به صلح کمک می‌کند.

عطاالرحمن سلیم معاون شورای عالی صلح افغانستان
عطاالرحمن سلیم معاون شورای عالی صلح افغانستان

آقای سلیم می‌گوید:

"خوشبختانه موقف صریح، واضح و روشن را که در نشست بروکسل گرفتند، من فکر می‌کنم که موقف بجا و معقول بوده و این هنوز هم ما را کمک می‌کند شورای عالی صلح را باورمند می‌سازد به همین روند و مردم را نیز امیدوار می‌سازد و این تأثیرات قوی و بسیار زیاد دارد."

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که جامعه جهانی در کنفرانس بروکسل که به تاریخ چهارم و پنجم اکتوبر در بلجیم برگزار گردید در کنار تعهدات مالی، حمایت قوی سیاسی‌شان را از پروسه صلح در افغانستان اعلام کردند.

بان کی مون سرمنشی عمومی سازمان ملل‌متحد گفت، این سازمان آماده‌است که در تأمین صلح در افغانستان با قدرت‎های منطقه‌یی و جهانی همکاری کند تا مردم این کشور در فضای صلح و آرامش زنده‌گی کنند.

فدریکا موگرینی رئیس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته‌است در نشست نماینده‌گان پاکستان، هند، امریکا و چند کشور دیگر یک تفاهم منطقه‌یی جهت همکاری برای روند صلح در افغانستان بدست آمد.

جان کری وزیر خارجه امریکا در نشست بروکسل گفت که معضل افغانستان از راه جنگ حل شدنی نیست و طالبان باید با حکومت افغانستان صلح کنند.

کری: معضل افغانستان از راه جنگ حل شدنی نیست.
کری: معضل افغانستان از راه جنگ حل شدنی نیست.

در این حال گل پاچا مجیدی یکی از اعضای ولسی جرگه افغانستان این اظهارات را مهم و تأثیر گذار بالای مخالفان مسلح افغانستان بخصوص طالبان می‌داند.

آقای مجیدی می‌گوید:

"این بالای روحیه یا آماده ساختن مخالفین هم تأثیر خواهد داشت که جامعه جهانی می‌خواهد تا در افغانستان صلح تأمین شده و از آن حمایت می‌کند، فکر می‌کنم با این اعلامیه یک باور بوجود می‌آید که این باور مطلقاً حکومت افغانستان را متوقف می‌دهد."

آقای مجیدی همچنان می‌گوید حمایت جامعه جهانی هُشداری برای کشورهای حامی تروریزم نیز است تا آن‌ها از حمایت‌شان از تروریستان دست بردارند.

در این حال یونس فکور کارشناس افغان، کنفرانس بروکسل را در جهت حمایت سیاسی و مالی جامعه جهانی مهم خوانده اما تأکید دارد که جامعه جهانی در کنار حمایت‌شان باید عملاً در جهت تأمین صلح در افغانستان گام بردارد.

یونس فکور کارشناس افغان
یونس فکور کارشناس افغان

آقای فکور افزود:

"این اظهارات به حیث اظهارات سیاسی و معنوی می‌ماند طبیعی است که ما را مورال می‌دهد که دنیا در عقب ما ایستاده‌است اگر قدم‌های عملی صورت نگیرد جنگ‌ها به باور من دوام خواهد کرد."

حمایت جامعه جهانی از روند صلح در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که حکومت افغانستان پس از دو سال تلاش توافق‌نامه صلح را با حزب اسلامی یکی از گروه‌های مخالف امضا کرد.

از سوی هم وزیر مالیه افغانستان قبل از رفتن به کنفرانس بروکسل در نشست فوق‌العاده ولسی جرگه توقع کرد که جامعه جهانی در کنفرانس بروکسل تعهدات قوی سیاسی و مالی را با افغانستان نماید.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG