لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۱ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۱۳

سازمان ملل متحد در مورد وضعیت بشری در کندز نگران است


سازمان ملل متحد نگران وضعیت بشری در شهر کندز است.

دانیل مویلان کارمند بخش معلومات در دفتر سازمان ملل متحد در بخش همآهنگی امور بشر دوستانه در صحبت تلیفونی دیشب به رادیو آزادی گفت که مردم کندز با کمبود مواد خوراکی رو به رو هستند.

وی گفت:

"سازمان ملل متحد به شدت نگران وضعیت انسانی در شهر کندز است. مردم در حال حاضر برای هشتمین روز دسترسی محدودی به آب و برق دارند. ما به طور مستمر گزارش های دریافت می‌کنیم که از کمبود مواد غذایی در شهر حکایت می‌کنند و هنگامی که مردم برای پیدا کردن غذا بیرون می‌روند، جان‌شان در معرض خطر درگیری است."

او گفت، از سوم ماه اکتوبر که طالبان حملۀ گستردۀ را انجام دادند، بیش از ۳۳ هزار تن در کندز مجبور به ترک خانه‌ های شان شده‌اند و به مناطق دیگر عمدتاً به تالقان، مزارشریف و کابل فرار کرده‌اند.

مویلان افزود که به اساس تخمین ابتدایی آنان نزدیک به ۳۵۰۰ تن به مزار شریف پناه برده‌اند، اما او گفت که بررسی‌ها برای تصدیق ارقام دقیق ادامه دارد.

سازمان ملل متحد همچنین می‌گوید که مردم عادی به خدمات صحی هم دسترسی اندک دارند و با بحران رو به رو هستند.

اما، حکومت افغانستان می‌گوید که حداقل ۷۰ میلیون افغانی برای کمک با آسیب دیدگان مساعدت شده تا در بخش‌های مواد خوراکی، آب آشامیدنی و سرپناه به مصرف برسد.

شاه حسین مرتضوی یکی از معاونان سخنگوی رئیس جمهور افغانستان در صحبت تلیفونی دیشب به رادیو آزادی گفت که شهر کندز اکنون به طور کامل تحت کنترول نیروهای افغان است و این که پس از برقراری ثبات نسبی، تحقیقات در مورد خرابی اوضاع درین ولایت آغاز خواهد شد.

به گفتۀ مرتضوی، رئیس جمهور افغانستان در دیدار با شماری از نمایندگان و بزرگان قومی کندز روی یک طرح بنیادی برای آوردن اصلاحات درین ولایت تأکید کرده‌است.

شاه حسین مرتضوی یکی از معاونان سخنگوی رئیس جمهور افغانستان
شاه حسین مرتضوی یکی از معاونان سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

آقای مرتضوی گفت:

"رئیس جمهور تأکید کرد که اول باید ثبات نسبی در کندز بوجود بیاید و بعد ما اقدام به اصل مجازات و مکافات می‌کنیم. کسانی که سهل انگاری کرده‌اند و وظایف خود را درست انجام نداده‌اند باید مجازات شوند و کسانی که در کندز ایستادگی کردند، مقاومت کردند از شهر دفاع کردند، آنان باید تقدیر شوند."

نیروهای حکومت که از حمایت نیروهای خاص افغان و نیز حملات هوایی ایالات متحده برخوردارند، در حال حاضر سرگرم عملیات‌های تصفیه‌ای در سرتاسر کندز اند.

XS
SM
MD
LG