لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۱۱

وزیری: چین دو طیاره ترانسپورتی به اردوی افغانستان کمک می‌کند


وزارت دفاع افغانستان می‎گوید قرار است چین دو بال طیاره ترانسپورتی را با حکومت این کشور کمک کند.

این وزارت کمک چین با نیروهای هوایی این کشور را موثر عنوان کرده استقبال کرد.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت چین تعهد کرده که دو بال طیاره ترانسپورتی را با اردوی ملی افغانستان کمک کند.

وی گفت این دو طیاره در بخش انتقال هیئت و مقام‎های وزارت دفاع استفاده خواهد شد.

وزیری: چین وعده کرده‎است که دو طیاره ترانسپورتی را با افغانستان کمک کند.
وزیری: چین وعده کرده‎است که دو طیاره ترانسپورتی را با افغانستان کمک کند.

او افزود:

"چین وعده کرده‎است که دو طیاره ترانسپورتی را با افغانستان کمک کند، تا هیئت وزارت دفاع هنگام سفر از آن استفاده کنند، این کمک بسیار موثر است همین حالا ما به طیاره‎های ترانسپورتی جهت سفر هیات به خارج از کشور نیاز داریم، اما در اختیار نداریم."

آقای وزیری گفت هنوز مشخص نشده که این دو بال طیاره ترانسپورتی چی زمان به جانب افغانستان سپرده می‎شود.

این در حالیست که چین اولین محموله کمک‎های نظامی اش را حدود سه ماه قبل به حکومت افغانستان سپرد.

پیش از آن در ماه ثور در سفر رئیس اجرائیه به پیکینگ، مقام‎های چینی آماده‎گی نشان دادند که در بخش فراهم آوری تجهیزات نظامی به نیروهای امنیتی افغان و مبارزه جدی با تروریزم با این کشور همکاری خواهند کرد.

قبل از آن لوی درستیز چین در دیدار با رئیس جمهورغنی گفته‎است که کشورش آماده‎است تا هفتاد و سه میلیون دالر را به نیروهای نظامی افغانستان کمک کند.

آموزش نظامیان افغان درچین، یکی از تعهدات دیگر آن کشور با افغانستان است.

در عین حال شماری از آگاهان نظامی کمک‎های چین در بخش نظامی را موثر خوانده می‎گویند نتایج این همکاری‎ها مثبت خواهد بود.

عتیق الله امرخیل یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت کمک‎های نظامی از سوی چین می‎تواند به نیروهای امنیتی افغان روحیه ببخشد.

امرخیل: اگر چین طیاره‎های ترانسپورتی یا سلاح ثقیل را کمک کند، یا مهمات و سایر وسایل جنگی بدهد، این بسیار تاثیر مثبت دارد.
امرخیل: اگر چین طیاره‎های ترانسپورتی یا سلاح ثقیل را کمک کند، یا مهمات و سایر وسایل جنگی بدهد، این بسیار تاثیر مثبت دارد.

او افزود:

"اگر چین طیاره‎های ترانسپورتی یا سلاح ثقیل را کمک کند، یا مهمات و سایر وسایل جنگی بدهد، این بسیار تاثیر مثبت دارد یکی این که قوت‎های امنیتی یک دوست خوب و قدرتمند در منطقه می‎یابند و در بخش آموزش مهم است من فکر می‎کنم این همکاری نتایج خوبی خواهد داشت."

عمر صمد یک آگاه مسایل سیاسی به رادیو آزادی گفته‎است که چین در افغانستان منافع سیاسی و اقتصادی داشته و نگران است که ایغورها یا جنبش اسلامی ترکستان شرقی که برضد چین فعالیت می‎کند تهدیداتی را از داخل افغانستان متوجه چین بسازد.

ایالت شینجین که اکثریت باشنده‎های آن را ایغورهای مسلمان تشکیل می‎دهند، با افغانستان سرحد مشترک دارد.

اما وزارت دفاع افغانستان گفته‎است که این کشور به کمک تجهیزات نظامی از سوی چین و سایر کشورهای جهان نیاز دارد تا بتواند با تروریستان مبارزه کند.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG