لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۱۱

وزارت دفاع: مشکلات در رهبری نیروهای افغان تا حدی حل شده‌است


به دنبال اظهارات قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان از رهبری نادرست نیروهای امنیتی افغان، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در گذشته مشکلات در رهبری نیروها وجود داشت اما برای حل آن اقدامات جدی صورت گرفته است.

محمد رادمنش معاون سخنگوی این وزارت روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که با بهتر شدن رهبری نیروها، عملاً تأثیر مثبت بالای فعالیت نیروها در میدان نبرد دیده می‌شود.

رادمنش: با بهتر شدن رهبری نیروها، عملاً تأثیر مثبت بالای فعالیت نیروها در میدان نبرد دیده می‌شود.
رادمنش: با بهتر شدن رهبری نیروها، عملاً تأثیر مثبت بالای فعالیت نیروها در میدان نبرد دیده می‌شود.

وی گفت:

"به این معنی نیست که ما هیچ مشکل نداریم، تا جای که ما مشکلات خود را می‌بینم برای حل آن آمادگی گرفتیم و برای پایان دادن این مشکلات در آینده اراده جدی روی دست گرفته شده‌است."

این سخنان در حالی ابراز می‌شود که جنرال جان نیکولسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع نات در افغانستان، از وجود مشکلات در رهبری نیروهای افغان ابراز نگرانی کرده‌است.

آقای نیکولسن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی‌سی گفته است، در مورد شمار تلفات در صفوف قوای امنیتی افغان نگرانی دارد و بخشی از مسئولیت این مشکل مستقیماً به دوش رهبری نیروهاست.

جنرال جان نیکولسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان
جنرال جان نیکولسن قوماندان عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان

وی همچنان گفته است، بعضی از واحدهای نظامی افغان نه تنها رهبری درست ندارند بلکه با کمبود تجهیزات و مواد غذایی هم مواجه اند.

خواستیم در این مورد نظر وزارت داخله افغانستان را داشته باشیم اما با تماس های مکرر موفق به انجام این کار نشدیم.

پیش از این نیز رئیس جمهور غنی در مورد مشکلات در رهبری نیروهای امنیتی ابراز نگرانی کرده بود اما اطمینان داده بود که اقدام جدی خواهد کرد.

هر چند آقای نیکولسن مشکلات موجود در رهبری نیروهای افغان را بگونه مشخص واضح نکرده اما جنرال زلمی وردک کارشناس نظامی افغان، حاکمیت روابط بر ضوابط، گماشته نشدن افراد مسلکی، حضور افراد مفسد در برخی پوسته های مهم امنیتی و استفاده سیاسی از نیروهای امنیتی را چالش بزرگ می‌خواند که به گفته وی در رهبری نیروهای امنیتی افغان موجود است.

آقای وردک انتقاد می‌کند که حکومت توانایی حل مشکلات در رهبری نیروهای امنیتی را ندارد.

وی گفت:

"اگر حکومت می‌خواهد که اصلاحات بیاورد باید هر چه زودتر در عمل ثابت کند، زیرا همیشه سخن زده می‌شود اما عمل نیست، تا زمانیکه ما سخن و عمل را برابر نکنیم از این حالت بیرون شده نمی‌توانیم."

آقای وردک می‌گوید، اگر حکومت بخصوص رئیس جمهور برای حل مشکل رهبری نیروها اقدامات نکند، روحیه نیروهای امنیتی در برابر مخالفان مسلح همچنان تضعیف می‌شود.

به گفته وی، با روحیه ضعیف نیرو ها نمی‌توانند در برابر دشمن پیروز شوند.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG