لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۱۸

مشرانو جرگه: گفتگوهای صلح بهانۀ پاکستان و ایران برای طالبان است


مشرانو جرگه افغانستان می‎گوید که پاکستان و ایران می‎خواهند به بهانه گفتگوهای صلح طالبان مسلح را در زمستان از جنگ دور نگهدارند.

اعضای این جرگه روز سه شنبه در اجلاس عمومی، مصالحه با طالبان به اشاره پاکستان را یک پروسه بی‌نتیجه خوانده و تأکید کردند که حکومت باید جنگ علیه مخالفان مسلح را در زمستان نیز متوقف نسازد.

این جرگه با اشاره به سیاست قبلی پاکستان در پروسه صلح می‎گوید که مصالحه و گفتگو با طالبان مسلح، مانند سال‎های قبل بازهم بی‌نتیجه خواهد بود.

فرهاد سخی معاون اول مشرانو جرگه که ریاست جلسه را نیز به عهده داشت پس از نگرانی سناتوران گفت که حکومت باید در زمستان با استفاده از امکانات‌اش در مورد چگونگی آغاز پروسه صلح یک تصمیم مناسب بگیرد.

سخی: ایران و پاکستان می‎خواهد که باز در زمستان امسال حاشیه روی کند.
سخی: ایران و پاکستان می‎خواهد که باز در زمستان امسال حاشیه روی کند.

وی افزود:

"ایران و پاکستان می‎خواهد که باز در زمستان امسال حاشیه روی کند، به بهانه صلح یک آتش جنگ را که فعلاً نیروهای امنیتی ما از امکانات خوب برخوردار هستند در سرمای زمستان این‎ها را توقف بدهند، امید ما اینست که دولت در این‌جا تصمیم عاقلانه خود را بگیرد و اقدامات خود را برای سرکوبی گروه‎های دهشت افگن در تمام افغانستان داشته باشد."

اعضای این جرگه در حالی بر این پروسه به دیده شک می‎نگرند که پاکستان به طالبان گفته‎است که یا به پروسه صلح یکجا شوند و یا هم این کشور را ترک کنند.

این اظهارات در حالی صورت می‎گیرد که از دیدار مقامات افغان با طالبان در قطر سخن گفته شده و پاکستان نیز از طالبان خواسته‌است که به گفتگوهای صلح حاضر شوند.

اعضای طالبان مسلح
اعضای طالبان مسلح

سناتوران تأکید می‎کنند که ممکن طالبان یکبار دیگر به بهانه گفتگوهای صلح برای یک فصل جنگی دیگر تجهیز شده و این در حالیست که حکومت افغانستان انتظار گفتگوهای صلح با این گروه را دارد.

ریاست اجرائیه افغانستان می‎گوید که حکومت دروازه‎های صلح را باز گذاشته‌است اما به این معنا نیست که نیروهای افغان سلاح‌شان را در برابر گروه‌های که در برابر حکومت می‎جنگند به زمین می‎گذارد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه به رادیو آزادی گفت که با توجه به روابط طالبان و پاکستان، حکومت افغانستان نیز امید زیاد به مؤفقیت گفتگوهای صلح با طالبان ندارد، اما انتظار این است که کشورهای منطقه از حمایت تروریزم دست بردارند.

فیض محمد زلاند کارشناس افغان می‎گوید به گفتگوهای صلح که پاکستان در آن دخیل باشد توقع شده نمی‎تواند، اما به گفته وی باید برای صلح تلاش‎ها ادامه یابد.

زلاند: موضوع صلح افغانستان یک بحث بسیار مهم است که از این به بعد موسمی و فصل وار نگیریم.
زلاند: موضوع صلح افغانستان یک بحث بسیار مهم است که از این به بعد موسمی و فصل وار نگیریم.

وی افزود:

"موضوع صلح افغانستان یک بحث بسیار مهم است که از این به بعد موسمی و فصل وار نگیریم، بل بحث صلح در هر وقت و زمان اهمیت مهم را دارد و در هر آن بحثی که پاکستان دخیل می‎شود و به معنی صلح حرکت‎های صورت می‎گیرد نه تنها وقت‌گیر است بلکه بی‌معنا و ضیاع وقت است."

با این همه شورای عالی صلح به گفتگوهای صلح امیدواری نشان داده و می‎گوید که فشارها بالای پاکستان افزایش یافته و به همین خاطر این کشور مجبور است که از موقف قبلی‌اش عقب برود.

عبدالخبیر اوچقون معاون این شورا با توجه به این نگرانی‎ها می‎گوید که ممکن این‌بار پاکستان در پروسه صلح همکاری صادقانه نماید و این پروسه مؤفق شود.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG