لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۲

فیصل: امیدواری وجود ندارد که پاکستان از حمایت طالبان دست بردارد


ریاست اجرائیه افغانستان می‎گوید که با در نظرداشت روابط گذشته پاکستان با طالبان، امیدواری وجود ندارد که این کشور از حمایت طالبان دست بردارد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان همواره دروازه صلح را بروی مخالفین مسلح باز گذاشته‎است.

وی گفت:

"با در نظرداشت روابط گذشته پاکستان با طالبان هیچ امیدواری نیست که پاکستان از حمایت طالبان افغان و تروریستان دست بکشد اما قبل از قبل روی ایجاد هماهنگی منطقوی در زمینه مبارزه با تروریزم بحث کرده بودیم اکنون نیز توقع ما این است که دولت‎ها از حمایت تروریستان دست بکشند تا برای آوردن صلح در منطقه کار اساسی صورت گیرد."

فیصل: با در نظرداشت روابط گذشته پاکستان با طالبان هیچ امیدواری نیست که پاکستان از حمایت طالبان افغان و تروریستان دست بکشد.
فیصل: با در نظرداشت روابط گذشته پاکستان با طالبان هیچ امیدواری نیست که پاکستان از حمایت طالبان افغان و تروریستان دست بکشد.

این اظهارات پس از آن صورت می‎گیرد که به نقل از برخی رسانه‎ها، اسلام‌آباد به رهبران طالبان هشدار داده که در صورت حاضر نشدن به گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان، خاک پاکستان را ترک کنند.

حکومت افغانستان توقع دارد تا برخی از کشورهای منطقه که از تروریزم حمایت می‎کنند از این کار شان دست بردار شده و برای تأمین صلح در منطقه اقدامات اساسی کنند.

شورای عالی صلح افغانستان می‎گوید که پاکستان بخاطر بیرون شدن از انزوای جهانی، می‎خواهد طالبان افغان را تحت فشار قرار دهد.

عبدالخبیر اوچقون معاون این شورا ابراز خوشبینی می‎کند که ممکن این بار پاکستان در روند صلح با افغانستان صادقانه همکاری کند.

اوچقون: امیدواری زیاد وجود دارد که پاکستان این بار به خود آمده باشد.
اوچقون: امیدواری زیاد وجود دارد که پاکستان این بار به خود آمده باشد.

وی افزود:

"امیدواری زیاد وجود دارد که پاکستان این‌بار به خود آمده باشد و در راه تأمین صلح ثبات در منطقه و افغانستان با دولت افغانستان و جامعه جهانی همکاری کند."

بر اساس گزارش‎ها، در این اواخر نماینده‌های طالبان و مقام‌های حکومت افغانستان در قطر مذاکرات پنهانی صلح را انجام داده‌اند و پس از آن یک هیئت سه نفری طالبان به اسلام‌آباد سفر کرده‎است.

به باور برخی آگاهان این سفر طوری صورت گرفت که گویا پاکستان رهبران طالبان را احضار کرده‌باشد، سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان نیز سفر این هیئت به آن کشور را تائید کرده‎است.

از سوی هم سید طیب آغا مسئول پیشین دفتر طالبان در قطر و یکی از مقامات قبلی این گروه از رهبری طالبان خواسته تا از پاکستان بیرون شوند چون به گفته وی اگر طالبان در افغانستان منتقل گردند پاکستان بر آنان چیزی را قبولانده نمی‎تواند که به ضرر طالبان و افغانستان باشد.

در این حال برخی از مقامات پیشین طالبان می‎گویند که طالبان مسلح خود تصمیم دارند تا در مناطق تحت نفوذ شان در افغانستان منتقل شوند.

اکبر آغا: تمامی طرف‎های طالبان به این نظر اند که طالبان بیرون شوند.
اکبر آغا: تمامی طرف‎های طالبان به این نظر اند که طالبان بیرون شوند.

​سید اکبر آغا که اکنون رهبری شورای راه نجات را نیز به عهده دارد در مورد چنین گفت:

"تمامی طرف‎های طالبان به این نظر اند که طالبان بیرون شوند در حال حاضر طالبان مناطق زیادی افغانستان را در دست دارند به نظر من حرف‎های را که مردم می‎گویند که گویا به آنان گفته می‎شود که شما یا به صلح حاضر شوید و یا هم از پاکستان بیرون شوید خودم این همه حرف‎ها را درست نمی‎دانم پاکستان نمی‎خواهد که طالبان افغان بروند به افغانستان گذاره کنند."

پاکستان اقدامات مشابه را در گذشته نیز انجام داده‌است اما گفته می‎شود که در عمل نتیجه مطلوبی در پی نداشته و همین سبب شده تا در نزد افغانستان و جامعه جهانی باور اش را از دست بدهد.

اما شورای عالی صلح افغانستان می‎گوید که اکنون شرایط تغییر کرده‎است، به گفته مقامات این شورا، پاکستان در انزوا قرار گرفته و جامعه جهانی نیز درک کرده که طالبان افغان بیرون از این کشور پناهگاه‎های امن دارند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG