لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۱۹

اعتراض شهروندان غور در مورد تیرباران کردن ملکیان از سوی شورشیان


ده‎هاتن از وابستگان قربانیان حادثه سه روز قبل که در آن ده‎ها تن از افراد ملکی که از سوی افراد موسوم به گروه داعش تیرباران شدند، امروز دست به مظاهره زدند.

بیشتر این اعتراض کننده ها زنان و اطفال هستند.

آنان با طی نمودن حدود ۱۵ کیلومتر، خود را به مرکز این ولایت رسانیدند و از دولت می‎خواهند تا بیدرنگ به داد شان برسد.

به گفته آن‎ها حکومت از گروگان گیری این افراد با خبر بوده اما به دلایل نامعلوم برای آزادی آنها از چنگ این افراد اقدام نکرده است که این کار نیاز به تحقیق جدی دارد.

اعتراض کننده های غور
اعتراض کننده های غور

شماری ازاین بازمانده‌گان قربانیان می‌گویند.

" اسم من غوث الدین هستم، یک بچه ام و یک خواهرزده ام کشته شده‌اند و ما امروز به این جا به خاطر گرفتاری قاتلین خود آمدیم، از این حکومت می‌خواهیم تا امنیت مردم را بگیرد و قاتلین این رویداد را دستگیر کند."

"عزیزان ما از کنار پوسته دولت گرفتار شدند و بعدآ تیرباران گردیدند که هیج کس به داد شان نرسید ما از دولت می‌خواهیم تا ین پرسان شود که چرا هیچ کس به داد ما نرسید."

از سوی هم شماری دیگری از این بازماندگان این افراد که گفته می‌شود از سوی گروه موسوم به داعش تیرباران گریده‌اند حکومت را متهم به غفلت وظیفوی می‌نمایند.

یک مادر بازمانده قربانیان رویداد غور
یک مادر بازمانده قربانیان رویداد غور

غلام ربانی هدفمند یکی از بازماندگان قربانیان این رویداد می‌گوید، حکومت از گروگان گرفتن این افراد بزودی اطلاع حاصل نموده بود اما هیچ اقدام برای رهایی شان نکرده‌اند.

وی از حکومت مرکزی می‌خواهد تا از مسئولین اداره محلی بازجویی نماید.

او افزود:

" بر اساس اطلاعات حاصل شده در لحظه که مردم توسط افراد داعش گرفتار می‌شوند، حکومت اطلاع حاصل کرده اما هیچ عملیات برای نجات شان انجام نداده و یکی از خواسته‌های مردم این است که باید پرسان شود که چرا عملیات نجات شان صورت نگرفت؟ "

این مظاهره پس از آن صورت می‌گیرد که روز گذشته جنرال محی الدین غوری قوماندان قول اردوی ۲۰۷ ظفر در زون غرب، در جریان مراسم به خاک سپاری این قربانیان به خانواده‌های شان وعده سپرد که عملیات انتقام جویانه و نابود سازی گروه موسوم به داعش را بزود ترین وقت، در شمال و مرکز این ولایت راه اندازی می‌نماید.

مراسم بخاک سپاری قربانیان ملکی غور
مراسم بخاک سپاری قربانیان ملکی غور

وی افزود:

" من وعده می‌دهم که خون این شهدا را گرفتنی هستیم و برای من اجازه بدهید تا همراه مردم و جوانان یک پلان درست را جهت انجام عملیات روی دست بگیریم و بعدا من پیش شده شما عقب من بیایید تا انتقام شان را بگیریم."

وزارت امور داخله نیز گفته‌است که کار شناسایی و بازداشت عاملین این رویداد را آغاز نموده‌است.

سه روز قبل حدود چهل فرد ملکی کاریگر، زمانی در گرو افراد مسلح که به گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش نسبت داده شده‌اند افتادند که افراد مربوط به این گروه در یک درگیری همراه با باشنده‌های منطقه کاسی این ولایت یک قوماندان شان به نام ملا فاروق کشته شد و برای انتقام این قوماندان شان بیش از ۳۰ تن این کاریگرها را تیرباران کردند و باقی این افراد هنوز لا درک هستند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG