لینک های دستیابی پذیر

کار حذف نام حکمتیار از فهرست سیاه ملل متحد چه وقت آغاز می‌شود؟


گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی

در مورد آغاز پروسه حذف نام گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، نظریات مختلف موجود است.

یک منبع حکومت افغانستان که خواست از آن نام گرفته نشود شب گذشته به رادیو آزادی گفت، تا زمانی که حزب اسلامی در مورد پایان روابط خود با گروه‌های تروریستی اعلامیه رسمی نشر نکند، حکومت حذف نام گلبدین حکمتیار رهبر این حزب را از سازمان ملل متحد تقاضا کرده نمی‌تواند.

به گفته این منبع حکومتی، سازمان ملل متحد بعد از آن بر اساس تعهد حزب اسلامی افغانستان نشستی برگزار می‌کند.

منبع اضافه کرد، در صورتی که حزب اسلامی چنین کار را انجام ندهد، حکومت نمی‌تواند به سازمان ملل متحد در باره حذف نام گلبدین حکمتیار تقاضا نامه ارائه کند.

اما محمد امین کریم یک نماینده حزب اسلامی در کمیسیون اجرایی موافقتنامه صلح، شام دیروز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، حزب اسلامی با گروه‌های تروریستی ارتباط نداشته و نه دارد و این موضوع در موافقتنامه صلح میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان درج است.

امین کریم: حزب اسلامی با گروه‌های تروریستی ارتباط نداشته و نه دارد
امین کریم: حزب اسلامی با گروه‌های تروریستی ارتباط نداشته و نه دارد

وی افزود:

"در ماده ۱۹ این توافق‌نامه صریحاً درج است که حزب اسلامی افغانستان با گروه‌های تروریستی ارتباط نداشته و نخواهد داشت و به همین ترتیب پذیرفتن قانون اساسی، قطع دایمی جنگ و اعلان آتش بس دایمی. موضع حزب اسلامی افغانستان قبل از امضای توافق‌نامه و بعد از آن، کاملاً روشن و واضح است، بناءً ضرورت به تکرار دوبارۀ موضوع نبوده و این تقاضای است که صورت نگرفته و اگر صورت هم بگیرد، وجه و موضعیت ندارد."

آقای کریم در ادامه گفت، هر چند کار رفع تعزیرات باید قبل از این آغاز می‌شد،اما بنابر برخی از دلایل به تأخیر افتاد.

محمد امین کریم گفت، انتظار می‌رود که به زودی بر اساس تعهد حکومت افغانستان، درخواست در این مورد به ایالات متحده امریکا و سازمان ملل متحد فرستاده شود.

از سوی دیگر، رئیس هیئت حکومت در کمیسیون اجرایی موافقتنامه صلح می‌گوید، پروسه ارسالِ نامه به سازمان ملل متحد تا حد زیادی به پیش برده شده‌است.

اکرم خپلواک در پاسخ به سوال رادیو آزادی در مورد اینکه درخواست رسمی برای حذف نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل متحد چه زمانی مطرح می‌شود، گفت:

اکرم خپلواک: روسه ارسالِ نامه به سازمان ملل متحد تا حد زیادی به پیش برده شده‌است
اکرم خپلواک: روسه ارسالِ نامه به سازمان ملل متحد تا حد زیادی به پیش برده شده‌است

"این یک پروسه است که ادامه دارد. مراحل آن تا حدی طی شده‌است. زمانی که نهایی شد، رسماً اعلان می‌شود. کار روی این پروسه ادامه دارد و به زودی اعلان خواهد شد."

پیش از این آقای خپلواک روز پنجشنبه در مصاحبه با رادیو آزادی یاد آور شده بود که با تکمیل این پروسه به زود ترین فرصت، نامۀ به سازمان ملل متحد ارسال خواهد شد وتقاضا برای حذف نام گلبدین حکمتیار از فهرست سیاه مطرح می‌گردد.

رئیس جمهور افغانستان موافقتنامه صلح با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را در هشتم ماه میزان امسال امضا کرد.

هر چند از امضای موافقتنامه صلح یک ماه می‌گذرد، اما تاکنون کمیسیون اجرایی رسماً افتتاح نگردیده‌است و مقامات هم از یک ماه به این سو در مورد آغاز کار برخی از پروسه‌های مهم این کمیسیون حرف از امروز و فردا می‌زنند.

XS
SM
MD
LG