لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۰۳

تحقیقات اساسی هیئت مؤظف برای حادثۀ کندز امروز یکشنبه آغاز می‌شود


مقامات ولایت کندز می‎گویند، هیئت اعزامی مرکز برای بررسی کشته شدن غیر نظامیان در کندز امروز یکشنبه تحقیقات اساسی خود را آغاز می‎کند.

این هیئت دیروز وارد کندز شد و کارهای ابتدایی را در این زمینه انجام داد.

ریاست این هیئت را هلال‌الدین هلال معاون وزارت دفاع به عهده دارد و در ترکیب آن مشاور امور دینی ریاست جمهوری افغانستان و چند جنرال وزارت امور داخله و ریاست امنیت ملی افغانستان، شامل اند.

سید محمود دانش سخنگوی والی کندز می‎گوید، هیئت در روز اول کار خود با خانواده و وابستگان قربانیان حادثه دیدار کرده کمک‎های حکومت افغانستان را به آن‎ها رساند، اما به گفته محمود دانش این هیئت کار اساسی‌شان را امروز (یکشنبه) آغاز می‎کند.

دانش: این هیئت کار اساسی شان را امروز (یکشنبه) آغاز می‎کند.
دانش: این هیئت کار اساسی شان را امروز (یکشنبه) آغاز می‎کند.

او گفت:

"تحقیق را آغاز می‎کنند، رسیده‎گی به تمام جوانب قضیه است که چگونه هموطنان مظلوم ما به شهادت رسیده و موضوع این‎که آیا در این عملیات که تلفات به مردمان ملکی رسیده، تخطی چگونه بوده، بحث دیگر است. آن‎ها ان‌شاءالله سر از فردا (یکشنبه) این مسئله را از سر می‎گیرند."

سخنگوی والی کندز اضافه کرد که این هیئت وضعیت امنیتی کندز را نیز بررسی می‎کنند.

این در حالیست که قوماندانی نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفته‌است که تحقیقات ابتدایی آن‎ها نشان می‎دهد که در نتیجه حملات هوایی به حمایت از نیروهای افغان در این هفته در ولایت کندز، تلفاتی ملکی به دنبال داشته‎است.

نیکلسن: من صرف نظر از وضعیت در آنجا، به خاطر از بین رفتن بی‌گناهان عمیقاً ابراز تأسف می‎کنم.
نیکلسن: من صرف نظر از وضعیت در آنجا، به خاطر از بین رفتن بی‌گناهان عمیقاً ابراز تأسف می‎کنم.

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی نیروهای مسلح امریکا و ناتو در افغانستان در یک اعلامیه، در ارتباط به کشته شدن غیر نظامیان در کندز ابراز تأسف کرده گفت:

"من صرف نظر از وضعیت در آنجا، به خاطر از بین رفتن بی‌گناهان عمیقاً ابراز تأسف می‎کنم."

او گفت، از بین رفتن بی‌گناهان یک "تراژیدی" بوده و آن‎ها با خانواده‎های قربانیان همدردی می‎کنند.

اما سؤال در اینجاست که آیا ابراز تأسف کار ساز است و می‎تواند، درد مردم را تسکین بخشد؟

هلال: تاسف هیچ چیزی را درمان کرده نمی‎تواند.
هلال: تاسف هیچ چیزی را درمان کرده نمی‎تواند.

محمود دانش سخنگوی والی کندز شام دیروز در ادامه صحبت با رادیو آزادی در پاسخ به این سؤال از گفته‎های هلال‌الدین هلال رئیس هیئت در یک کنفرانس خبری که او هم حضور داشت، نقل قول کرده گفت:

" آقای هلال به رسانه‎ها گفت، بدون شک تأسف هیچ چیزی را درمان کرده نمی‎تواند، ولی این‎که هموطن خود را از دست دهیم، اگر کار دیگر نتوانیم انجام دهیم، حد اقل پیام تسلیت ابراز می‎داریم و خود را در غم‌شان شریک می‎دانیم."

آقای دانش از قول جنرال هلال افزود که رسیده‎گی به قربانیان این حادثه، بررسی عاملین حادثه و پیگرد قانونی آنانی که مقصر هستند، وظیفه این کمیسیون در چند روز آینده‎است.

چهار شب پیش، در نتیجه حمله هوایی به حمایت از نیروهای افغان در منطقه بز کندهاری کندز، ۳۱ غیر نظامی، ۳ عسکر افغان و ۲۶ جنگجوی طالب کشته شدند.

XS
SM
MD
LG