لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۵۳

حضور جنگجویان داعش در پاکستان در حال افزایش است


افسران پولیس پاکستان، مقامات طالبان و کارشناسان می‌گویند، شورشیان گروه دولت اسلامی (داعش) با استخدام ملیشه‌های ازبک و جنگجویان آزردۀ گروه طالبان و همکاری با یکی از تندرو ترین گروه‌های قومی حضور‌ شان را در پاکستان افزایش داده‌اند.

به نوشتۀ آژانس خبری اسوشیتدپرس، آخرین قساوت آنها حمله بالای یک زیارت صوفی‌ها در جنوب غرب پاکستان بود که روز شنبه صورت گرفت و در نتیجۀ آن حداقل پنجاه تن کشته و صد تن دیگر مجروح شدند.

شورشیان گروه دولت اسلامی (داعش) در یک اعلامیه گفته اند، یک حمله کنندۀ انتحاری به هدف کشتن مسلمانان شیعه این حمله را بالای زیارت انجام داده‌است و عکس او را نشر کردند.

شورشیان گروه دولت اسلامی (داعش) در ماه گذشته نیز عکس یک تن از حمله کنندگان بالای اکادمی نظامی در بلوچستان را نشر کردند.

دو مقام طالبان که از افشای نامشان خودداری کرده‌اند، به آژانس خبری اسوشیتدپرس گفته اند که حمله کننده یک ازبک و به احتمال قوی عضو تحریک اسلامی ازبکستان بوده‌است.

در نتیجه این حمله که به تاریخ ۲۶ اکتوبر صورت گرفت، حدود ۶۰ تن کشته شدند که بخش اعظم آنها استخدام شدگان به صفوف پولیس پاکستان بودند.

داعش خود را در افغانستان و پاکستان "دولت اسلامی خراسان" می‌نامد که به منطقۀ جغرافیایی کهن این حوزه اشاره دارد و بخش اعظم ترکمنستان، ایران و افغانستان را احتوا می‌کرد.

حافظ سعید
حافظ سعید

رهبر این گروه شورشیان یک قوماندان سابق طالبان پاکستان به نام حافظ سعیدخان بود که در نتیجۀ حمله هوایی یک طیارۀ بی‌پیلوت کشته شد.

نظامیان افغان و امریکایی مرگ حافظ سعید را تائید کردند، ولی داعش هرگز مرگ او را تائید نکرده‌است.

بر اساس اظهارات پولیس، مقامات افغان و منابع خبری شورشیان گروه دولت اسلامی، بخش اعظم جنگجویان داعش در افغانستان، اتباع پاکستان و بیشتر آنها از مناطق قباییلی این کشور اند.

جنگجویان طالبان افغان و پاکستانی آزرده از گروه‌های‌شان نیز همراه با جنگجویان خارجی اکثراً از آسیای میانه به آنها پیوسته اند.

مقامات ضد تروریزم پاکستان می‌گویند، شورشیان گروه دولت اسلامی گرفتن تماس را با ملیشه‌های محلی از حضور قوی در رسانه‌های شبکه‌های اجتماعی آغاز کرده‌اند.

مایکل کوگلمن (Michael Kugelman) کارشناس ارشد جنوب آسیا در مرکز تحقیقاتی ویلسن (Wilson Center) در امریکا به آژانس خبری اسوشیتدپرس گفته است، گروه‌های که از تحریک طالبان پاکستان جدا شده‌اند به اظهار حمایت علنی از داعش متمایل اند.

XS
SM
MD
LG