لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۸

کلیمزی: کمیشنران جدید تاریخ انتخابات ولسی جرگه را مشخص کنند


هیئت اداری مشرانو جرگه افغانستان می‎گوید اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات باید هرچه زودتر تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای‎های ولسوالی‎ها را مشخص بسازند.

معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان می‎گوید نیاز است تا ابتدا طرح مناسبی به هدف چگونگی برگزاری انتخابات از سوی کمیشنران جدید کمیسیون مستقل انتخابات ساخته شود.

حسیب‌الله کلیمزی روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت این طرح باید مطابق به معیارهای بین‌المللی باشد و هرچه زودتر به ریاست جمهوری پیشکش شود.

کلیمزی: طرح باید مطابق معیارهای بین‌المللی باشد.
کلیمزی: طرح باید مطابق معیارهای بین‌المللی باشد.

او افزود:

"در قدم اول آنان باید طرح کلی دایر شدن انتخابات، توزیع کارت‎ها، استخدام پرسونل و تریننگ‎ها همه را بشکل یک «پروپوزل» یا پیشنهاد طرح و دیزاین کنند و بر اساس مطالعات همین «پروپوزل» تاریخ برگزاری انتخابات را مشخص بسازند."

قرار بود انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‎ها در بهار سال ۱۳۹۴ برگزار گردد اما به دلیل عدم اصلاحات در نظام انتخاباتی تا کنون انتخابات برگزار نگردیده‎است.

کمیشنران جدید کمیسیون‎های انتخاباتی روز سه شنبه از سوی رهبران حکومت وحدت ملی معرفی و حلف وفاداری یاد کردند.

هفت تن به کمیسیون مستقل انتخابات و پنج تن به کمیسیون شکایات انتخاباتی بحیث کمیشنر برگزیده شدند.

رئیس جمهور غنی تأکید کرده که اعضای جدید کمیسیون‎های انتخاباتی باید با انجام کارهای شفاف اعتماد مردم را دوباره بالای سیستم انتخاباتی این کشور احیا و تقویت کنند.

از سوی هم عبدالستار سعادت رئیس پیشین کمیسیون شکایات‎ انتخاباتی در صفحه فیسبوک‌اش نوشته، کسانی‌که بگونه غیرعادلانه و ناموجه مدت کار اعضای این کمیسیون را کوتاه ساختند به تاریخ خود آسیب رسانیدند.

آقای سعادت در ادامه نوشته که اگر تاریخ از سوی فردی بی‌طرفی نگاشته شود هیچ قضاوت نادرستی در مورد اعضای کمیسیون شکایت‎های انتخاباتی نوشته نخواهد شد.

در عین حال شماری از آگاهان امور حقوقی می‎گویند اعضای جدید کمیسیون انتخابات باید تمامی مکلفیت‎ها و آماده‌گی‎ها را در ارتباط به تعیین تاریخ برگزاری انتخابات در نظر بگیرند.

رنجبر: هرچه زودتر باید آنان تاریخ انتخابات ولسی جرگه را به مردم افغانستان اعلام کنند.
رنجبر: هرچه زودتر باید آنان تاریخ انتخابات ولسی جرگه را به مردم افغانستان اعلام کنند.

کبیر رنجبر یکی از این آگاهان می‌گوید:

"آنچه که بسیار مهم و تأخیر ناپذیر است هرچه زودتر باید آنان تاریخ انتخابات ولسی جرگه را به مردم افغانستان اعلام کنند، تمامی مکلفیت‎های خود و مکلفیت‎های جهانی را باید در ارتباط به این تاریخ در نظر بگیرند."

آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی از وعده‎های حکومت وحدت ملی در توافق‌نامه سیاسی میان دو رهبر بوده‌است.

انتخاب کمیشینران جدید یکی از این تعهداتیست که تا کنون عملی گردیده و در این زمینه کارهای دیگری مانند توزیع تذکره‎های برقی در پیشرو است.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG