لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۰۱

لوی سارنوال: تنها با برخورد عدلی نمی‎توان جلو خشونت را گرفت


لوی سارنوالی افغانستان می‎گوید، تنها با برخورد عدلی و قضایی نمی‎شود جلو خشونت علیه زنان را گرفت.

فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان می‎گوید، این‎که افغانستان هنوز هم جای امنی برای زنان و کودکان نیست نشان می‎دهد که حکومت تا هنوز به تعهداتش در این بخش به گونه درست عمل نکرده‎است.

آقای حمیدی این اظهارات را در مراسم امضای توافقنامه برای جلوگیری از خشونت علیه زنان با سه وزارت و ارگان‎های محل بیان داشت.

حمیدی همچان افزود هرچند ارقام ارایه شده نشان میدهد که این کشور هنوز هم برای زنان و کودکان جای امنی نیست اما حکومت افغانستان برای جلوگیری از خشونت علیه زنان اراده قوی دارد.

حمیدی: در افغانستان تنها با برخورد قضایی، جزایی و یا هم عدلی نمیتوان خشونت را کاهش دادږ
حمیدی: در افغانستان تنها با برخورد قضایی، جزایی و یا هم عدلی نمیتوان خشونت را کاهش دادږ

فرید حمیدی به روز پنجشنبه هنگام امضای توافقنامه با سه وزارت و ارنگاه‎های محل برای جلوگیری از خشونت علیه زنان که در حضور رئیس جمهور و بانوی اول در ارگ صورت گرفت اظهار داشت:

"در افغانستان تنها با برخورد قضایی، جزایی و یا هم عدلی نمیتوان خشونت را کاهش داد بلکه با خشونت باید از راه‎های قانونی، قضایی، اداری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مبارزه کرد."

بر اساس توافقنامه جدید میان وزارت‎های معارف، تحصیلات عالی، صحت عامه، اداره مستقل ارگان‎های محل و لوی سارنوالی، این نهادها مصمم اند به گونه مشترک در برابر خشونت علیه زنان و کودکان اقدامات عملی را انجام دهند.

غنی: خشونت علیه زنان یک مشکل جدی و ملی است.
غنی: خشونت علیه زنان یک مشکل جدی و ملی است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز روز چهار شنبه در مراسم به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان اظهار داشت که خشونت علیه زنان یک مشکل جدی و ملی است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه هم گفته بود که در حال حاضر ده‎ها هزار دختر در افغانستان با خشونت روبرو اند که این وضعیت قابل تحمل نیست.

هرچند لوی سارنوال افغانستان تعهد می‎سپارد که حکومت بر اساس قانون اساسی برای ساختن یک جامعه باثبات از تمام امکانات کار می‎گیرد اما شبکه زنان افغان انتقاد می‎کند که حکومت در این راستا ضعیف عمل کرده‎است.

یکی از موارد خشونت علیه زنان
یکی از موارد خشونت علیه زنان

حسینه صافی رئیس شبکه زنان افغان در این باره گفت:

" قانون‎های بسیار خوب داریم، مگر چالش‎های که داریم در عملی شدن این قانون‎ها داریم و عملی شدن این قوانین به افراد منحصر نیست، عملی شدن این به گروپ و تمام ارگان‎ها و وزارت خانه‎های مرتبط است که این را پیاده و عملی کنند."

شبکه زنان افغان دسترسی محدود زنان به عدالت، فرهنگ معافیت از مجازات، نبود بودجه مشخص در بخش مبارزه با خشونت علیه زنان و نبود حمایت روانی و حقوقی از زنان متضرر را از نگرانی‎های جدی می‎داند و می‎گوید که حکومت به گونه لازم در این بخش کار نکرده‎است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG