لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۰۵

امنیت و ثبات افغانستان محور بحث در روز دوم نشست بروکسل است


وزیران خارجۀ ناتو و شرکای بین‌المللی‌شان امروز در مورد امنیت و ثبات افغانستان بحث می‌کنند.

بحث در مورد افغانستان در حالی انجام می‌شود که جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا وضعیت درین کشور را هنوز هم پُر تنش خواند.

کری: وضعیت در افغانستان هنوز هم پُر تنش است.
کری: وضعیت در افغانستان هنوز هم پُر تنش است.

​آقای کری که در یک نشست خبری ناوقت شام گذشته در بروکسل پایتخت بلجیم صحبت می‌کرد در مورد دیدار امروز بیشتر گفت:

"اعضای ناتو و شرکای آن با صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان دیدار خواهند کرد.

آنان در مورد پیشرفت ماموریت حمایت قاطع و همچنین در بارۀ ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری روی نیروهای امنیتی افغانستان و نیز حمایت درازمدت از آنان در فضای که هنوز بسیار پُر تنش و حل ناشده باقی مانده، صحبت خواهند کرد."

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو هم در روز نخست اجلاس دو روزه به خبرنگاران گفت که با آقای ربانی و نیز جنرال جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع و اسماعیل اراماز نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در افغانستان در مورد پیشرفت‌های امنیتی و روند اصلاحات حکومت بحث خواهند کرد.

بحث امروز در چوکات مأموریت حمایت قاطع انجام می‎شود، مأموریتی که اوایل سال ۲۰۱۵ در افغانستان با هدف آموزش، مشوره و کمک با نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان آغاز شد و در حال حاضر نزدیک به ۱۳ هزار سرباز بین‌المللی در چهارچوب آن فعالیت دارند.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو
ینس ستولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو

ستولتنبرگ همچنان گفت که ناتو تعهد قوی خود نسبت به امنیت افغانستان را تجدید خواهد کرد، اشارۀ او به تعهداتی بود که در جلسۀ سران ناتو در وارسا در مورد افغانستان سپرده شد.

سران ناتو در هشتم و نهم ماه جولای امسال در شهر وارسا پایتخت پولند روی سه موضوع کلیدی در مورد افغانستان توافق کرده بودند، ادامۀ مأموریت حمایت قاطع فراتر از سال ۲۰۱۶، ادامۀ حمایت مالی از نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۰ و همچنین مشارکت سیاسی درازمدت با حکومت افغانستان.

این نشست در حالی انجام می‌شود که افغانستان با افزایش تحرکات شورشیان رو به روست.

ستولتنبرگ هم پذیرفت که خشونت‌ها ادامه خواهد یافت ولی ناتو افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

مصطفی صدیقی، بروکسل

XS
SM
MD
LG