لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۲

عبدالله: هنوز هم افغانان در پاکستان و ایران با مشکلات روبرو اند


رئیس اجرائیه حکومت افغانستان با اشاره به مشکلات مهاجرین افغان در بیرون از کشور، عودت کننده‎گان و بی‌جا شده‎گان در داخل این کشور گفت که در زمینه نیاز به اقدامات لازم است.

عبدالله عبدالله روز دوشنبه در نشست شورای وزیران گفت که هنوز هم میلیون‎ها افغان در پاکستان و ایران زیست دارند که برای بازگشت‌شان به تدابیر جدی ضرورت است.

وی می‎گوید که هنوز هم این مهاجران به مشکلات مختلف دچار اند.

عبدالله همچنان گفت که با فرا رسیدن فصل زمستان مشکلات عودت کننده‎گان و بی‌جا شده‎گان در داخل کشور نیز افزایش می‎یابد.

عبدالله: روی تدابیر زمستانی برای بی‌جا شده‎گان و عودت کننده‌گان بحث خواهیم کرد.
عبدالله: روی تدابیر زمستانی برای بی‌جا شده‎گان و عودت کننده‌گان بحث خواهیم کرد.

او افزود:

"مهاجرین افغان در دو کشور همسایه ایران و پاکستان هنوز هم میلیون‎ها تن هستند و مشکلات خود را هم دارند و روی تدابیر زمستانی برای بی‌جا شده‎گان و عودت کننده‌گان بحث خواهیم کرد."

آقای عبدالله افزود که قرار است تا در آیندۀ نزدیک محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه در پیوند به مشکلات مهاجرین به ایران سفر کرده و با مقامات آن کشور صحبت نماید.

بر اساس معلومات وزارت مهاجرین، بیش از ۷ میلیون افغان هم‌اکنون در کشورهای همسایه و جهان زنده‌گی می‎کنند که از این میان نزدیک به پنج میلیون در ایران و پاکستان به سر می‎برند.

عودت کننده‌های افغان از پاکستتان
عودت کننده‌های افغان از پاکستتان

گفته می‎شود که بیش از یک میلیون هم در داخل کشور به دلیل نا امنی‎ها بی‌جا شده‎اند.

بر اساس گزارش‎های منتشر شده، افغان‎های مقیم در ایران و پاکستان با مشکلات گوناگون مواجه بوده و بی‌جا شده‎گان در داخل کشور نیز حتی از سهولت‎های ابتدایی زنده‎گی محروم اند.

سید حسین عالمی بلخی روز دوشنبه در نشست استجوابیه ولسی جرگه گفت که بی‌جاشده‎گان داخلی و عودت کننده افغان از پاکستان به گونه بی‌سابقه افزایش یافته‎است.

بلخی: امسال ۵۵۱ هزار تن از اثر نا امنی‎ها در وضعیت بیجا شده‎ داخلی قرار دارند.
بلخی: امسال ۵۵۱ هزار تن از اثر نا امنی‎ها در وضعیت بیجا شده‎ داخلی قرار دارند.

او افزود:

"امسال ۵۵۱ هزار تن از اثر نا امنی‎ها در وضعیت بی‌جا شدۀ داخلی قرار گرفته و مجموعاً بی‌جا شده‎گان به یک میلیون و سه صد هزار تن رسیده‎است."

آقای بلخی افزود که برای حل مشکلات بی‌جا شده‎گان و عودت کننده‎گان یک سلسله برنامه‎های را روی دست دارند.

این در حالیست که عودت کننده‎گان و بی‌جا شده‎گان در افغانستان بارها از فراهم نشدن امکان از سوی حکومت شکایت کرده و در زمینه خواهان اقدامات لازم شده‎اند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG