لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۸ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۲۸

عظیمی: رئیس اجرائیه در عملی کردن وعده ‌هایش ناکام بوده‌است


فرهاد عظیمی عضو ولسی جرگه و یکی از افراد نزدیک به رئیس اجرایی جمعیت اسلامی و سرپرست ولایت بلخ

فرهاد عظیمی عضو ولسی جرگه و یکی از افراد نزدیک به رئیس اجرایی جمعیت اسلامی و سرپرست ولایت بلخ می‌گوید، بحث غیر متمرکز شدن نظام و تطبیق توافق‌نامه سیاسی یکی از خواست‌های جمعیت اسلامی است و این موضوع بخشی از گفتگو‌ها میان رئیس جمهور و عطا محمد نور را تشکیل می‌دهد.

به گفته آقای عظیمی، عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ پس از آن به نمایندگی از جمعیت اسلامی مسئولیت گفت‌وگو با رئیس جمهور را بر دوش گرفت که به گفته وی وعده‌های رئیس اجرائیه حکومت به مردم و جمعیت اسلامی به جای نرسید.

عظیمی: وعده‌های رئیس اجرائیه حکومت به مردم و جمعیت اسلامی به جای نرسید.
عظیمی: وعده‌های رئیس اجرائیه حکومت به مردم و جمعیت اسلامی به جای نرسید.

وی گفت:

"بلی صد درصد ایشان (داکتر عبدالله) ناکام بوده و فشار‌های مردم و تک روی‌های حکومت باعث شد که جمعیت اسلامی در این مسئله تصمیم بگیرد و شما می‌دانید که در این اواخر وضعیت امنیتی ساحات تحت نفوذ همفکر‌ها و همسو‌های جمعیت اسلامی به وخامت می‌گراید و همچنان بازی‌های منطقه‌یی باعث شده که جمعیت اسلامی نگرانی احساس کند و قبلاً رئیس اجرائیه در این باره در جریان گذاشته شده بود ولی متأسفانه نتیجه ملموسی به دست نیامد و جمعیت این تصمیم را گرفت."

اخیراً گزارش‌ها می‌رساند که عطا محمد نور به نمایندگی از جمعیت اسلامی وارد گفت‌وگو با ارگ شده و در این گفت‌وگو‌ها برخی توافقاتی نیز حاصل شده‌است.

اما در روز‌های گذشته برخی چهره‌های جمعیت اسلامی گفته اند که عطا محمد نور نمی‌تواند در این گفت‌وگو‌ها از این حزب نمایندگی کند.

شاه ولی الله ادیب یکی از اعضای جمعیت اسلامی روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت‌وگو میان آقای نور و رئیس جمهور را فردی خواند.

وی افزود:

"از دید من مذاکرات فردی بوده و امیدواریم هر کاری می‌شود در مشوره با اعضای جمعیت به خصوص رئیس جمعیت صورت گیرد."

اما فرهاد عظیمی یکی از افراد نزدیک به آقای نور می‌گوید، با مخالفت برخی اعضای حزب جمعیت اسلامی گفت‌وگو‌ها بطی شده اما توقف نیافته است.

در همین حال سید آقا فاضل سانچارکی یکی از مشاوران رئیس اجرائیه روز شنبه به رادیو آزادی گفت، عطا محمد نور روی مسایل شخصی با رئیس جمهور گفت‌وگو کرده‌است.

آقای سانچارکی می‌گوید، مسئول گفت‌وگو در باره تطبیق توافق‌نامه سیاسی با رئیس جمهور، عبدالله عبدالله است.

سانچارکی: مسئول گفت‌وگو در باره تطبیق توافق‌نامه سیاسی با رئیس جمهور، عبدالله عبدالله است.
سانچارکی: مسئول گفت‌وگو در باره تطبیق توافق‌نامه سیاسی با رئیس جمهور، عبدالله عبدالله است.

وی گفت:

"صحبت‌های که داشتند در ریاست جمهوری این صحبت‌ها به ابتکار شخص خود‌شان (عطا محمد نور) بوده و به‌خاطر حل مشکلات شخصی خود‌شان بوده و هیچ گاهی این صحبت‌ها از تمام ریاست اجرائیه یا متن توافق‌نامه سیاسی نمایندگی نمی‌کرده، استاد عطا می‌تواند به ارتباط مسایل شخصی ‌شان با ریاست جمهوری صحبت کند که او مسایل حسابات بانکی‌شان است، سفر‌های خارجی‌شان است و یا سرپرستی‌شان است اما به ارتباط موافقتنامه سیاسی مواد دارد که آن را فقط داکتر عبدالله می‌تواند صحبت کند."

اما آقای سانچارکی در مورد اظهارات فرهاد عظیمی عضو ولسی جرگه و از نزدیکان عطا محمد نور که گویا عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در قسمت عملی کردن وعده‌ هایش ناکام بوده، اظهار نظر نکرد.

پیش از این گزارش‌های نشر شده بود که گویا پس از حاصل شدن توافقات در گفت‌وگو با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان عطا محمد نور از سرپرستی ولایت بلخ کنار خواهد رفت.

اما به تازگی فرهاد عظیمی به رادیو آزادی گفته است در مذاکرات این بحث اجباری نیست که باید آقای نور از سمت کنونی‌اش حتماً کنار برود.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG