لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۱۹

سروی رسمی: در هر صد هزار مادر افغان ۱۲۰۰ تن آنان حین ولادت جان می‎دهند


نتایج یک سروی انجام شده از سوی وزارت صحت عامه افغانستان نشان می‎دهد که مرگ و میر مادران در هنگام ولادت در افغانستان افزایش یافته‎است.

این سروی نشان می‎دهد که کمبود مراکز صحی، عدم دسترسی مردم به این مراکز، نبود قابله‎ها در مناطق دوردست، نا امنی، خرابی سرک‎ها، مشکلات ترانسپورتی و تصمیم‌گیری در خانواده‎ها سبب شده‎است تا مرگ و میر مادران در کشور افزایش یابد.

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان روز سه شنبه در ششمین کنفرانس نتایج صحت در کابل گفت که در هر یکصد هزار مادر ۱۲۰۰ تن آنان حین ولادت جان‎های شان را از دست می‎دهند.

فیروز پس از ارائه نتایج سروی انجام شده در ۳۳ ولایت به خبرنگاران گفت با وجود تلاش‎های انجام شده برای بهبود وضعیت صحی در کشور مرگ و میر مادران در هنگام ولادت در تناسب به سال‎های قبل افزایش یافته‎است.

فیروز الدین فیروز
فیروز الدین فیروز

او افزود:

"وضعیت در بعضی شاخص‎ها بسیار خوب شده بهبود پیدا کرده اما هنوز هم مشکلات به‌خصوص در قسمت مرگ و میر مادران زیاد است نتیجه سروی که انجام شده ۱۲۰۰ در هر فی صد هزار نشان می‎دهد اما این در ولایات فرق می‎کند مثلاً در غور بیش از ۱۷۰۰ است در شهر کابل کمتر از ۳۰۰ است به سطح ولایات فرق می‎کند اما ارقام به سطح ملی ما ۱۲۰۰ است و عوامل طوری نشان می‎دهد که باید باشد."

اما آقای فیروز گفت که در قسمت مرگ و میر اطفال کاهش به‌عمل آمده‎است و این وزارت در تلاش است تا همه مشکلات در بخش مرگ و میر مادران را از طریق ایجاد فاصله میان ولادت‎ها کاهش بدهد.

وزیر صحت عامه می‎گوید که در یک بر سه مراکز صحی در مناطق دور دست قابله‎ها وجود ندارند.

مسئولان در وزارت صحت عامه می‎گویند که این سروی به جز از ولایت زابل در ۳۳ ولایت از سوی وزارت صحت عامه، اداره احصائیه مرکزی و به همکاری مالی اداره انکشافی ایالات متحده امریکا انجام شده‎است.

به‌گفته مقامات وزارت صحت عامه این سروی در شش بخش به‌شمول حکومتداری خوب، بهبود وزارت صحت عامه، عرضه خدمات صحی، قوای بشری و سیستم معلوماتی انجام شده‎است.

بر اساس معلومات وزارت صحت افغانستان یک سروی که هفت سال پیش از سوی این وزارت انجام شده بود نشان می‎داد که رقم مرگ و میر مادران در هر یکصد هزار از ۱۶۰۰ مادر به ۳۷۵ مادر کاهش یافته‎است.

زنان افغان
زنان افغان

نتایج سروی اخیر وزارت صحت عامه همچنان نشان می‎دهد که امراض غیر ساری به‌شمول فشار خون، حملات قلبی و سرطان‎ها در کشور افزایش یافته و یکی از عوامل آن بی‌تفاوتی افراد نسبت به صحت‌شان خوانده شده‎است.

مسئولان در وزارت صحت می‎گویند که حکومت برای تداوی این امراض برخی مراکز تخصصی را ایجاد کرده است و تلاش می‎کند این مراکز بیشتر شود.

درین حال کمیسیون امور صحی ولسی جرگه رقم مرگ و میر مادران در هنگام ولادت را نگران کننده خوانده و حکومت را مسئول درجه اول این مشکل می‎داند.

گلالی نور صافی یک عضو این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که باید به این مشکل رسیدگی جدی شود.

او افزود:

"به نظر من نه‌تنها نگران کننده‎است حتی می‎توانم بگویم که این شرم‌آور است که دوباره به طرف عقب برویم ۱۲۰۰ یک رقم بسیار درشت بوده هیچ قابل تحمل نیست من فکر می‎کنم دلایل آن هر چیزی که است باید هرچه زودتر رفع گردد تا ما دیگر شاهد نباشیم که خانم‎ها هنگام ولادت، بعد از ولادت و یا قبل از ولادت وفات کنند."

اما خانم صافی نا امنی و ازدواج‎های پیش از وقت را نیز عامل مرگ و میر مادران در هنگام ولادت دانسته و می‎گوید به این مسئله نیز باید توجه صورت گیرد.

وزیر صحت عامه افغانستان می‎گوید که آنان برای جلوگیری از افزایش مرگ و میر مادران و دیگر امراض در کشور تلاش می‎کنند، اما وی تأکید می‎کند که برای جلوگیری از مرگ و میر مادران باید علما، مردم و موسفیدان تلاش بکنند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG