لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۰

وزارت دفاع توقع دارد تا پیشنهاداتش در نشست سران ناتو پذیرفته شود


همزمان با برگزاری نشست سران کشورهای عضو ناتو، وزارت دفاع افغانستان توقع دارد تا پیشنهاداتی که قبلاً به‌ این نشست فرستاده شده‌اند، مورد توجه قرار گرفته و پذیرفته شوند.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که نیرو‌های افغان باید تقویه شوند تا به‌گونۀ مستقل تروریزم را سرکوب کنند.

به‌گفته‌‌ وی، تقویۀ قوای هوایی، فعال سازی سیستم رادار، تقویه بخش توپچی، زره‌دار، انجنیری، کشف و استخبارات از خواست‌های عمده افغانستان بوده‌است.

وزیری: امید ما این‌ست تا بخش‌های که فعال نیست فعال شوند.
وزیری: امید ما این‌ست تا بخش‌های که فعال نیست فعال شوند.

او گفت:

"امید ما این‌ست تا اعضای سازمان ناتو امریکا و دیگر کشور‌های کمک کننده با ما زیاد کمک کنند و بخش‌های که فعال نیستند فعال شوند تا جنگ ختم شود."

اجلاس کشورهای عضو ناتو روز پنجشنبه در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار و دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده نیز برای شرکت در آن به بروکسل رفته‌است.

افغانستان در آجندای این نشست یک روزه شامل نیست اما برخی از گزارش‌ها می‌رساند که اشتراک کننده‌ها در موضوع مبارزه با تروریزم از افغانستان نیز یادآوری خواهند کرد.

با آن‌که حکومت افغانستان برای حضور در نشست سران ناتو در بروکسل دعوت شده، اما ارگ ریاست جمهوری گفته‌است از این که موضوع افغانستان مورد بحث نیست، حکومت این‌کشور در آن نشست اشتراک نخواهد کرد.

جیمز آپاتورای معاون سرمنشی ناتو گفته‌است که تلاش‎ها برای تقویت بیشتر و حمایت از نیروهای افغان ادامه خواهد یافت.

پیش از این گزارش‎های وجود داشت که درین نشست در مورد اعزام بیشتر نیرو‌های خارجی تصمیم ایالات متحده اعلان خواهد شد

ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو روز چهارشنبه یکبار دیگر تأکید کرد که مأموریت نیروهای بین‌المللی در افغانستان تغییر نخواهد کرد.

وی افزوده‌است که هدف برای افزایش نظامیان در افغانستان، آموزش بیشتر نیرو‌های خاص عملیاتی افغان و قوای هوایی این‌کشور خواهد بود

در حال حاضر ۱۳۵۰۰ نیروی نظامی بین‌المللی که ۸۴۰۰ آن‌را سربازان امریکایی تشکیل می‌دهد در افغانستان، حضور دارند.

از سوی‌ هم هاشم الکوزی رئیس کمیسیون امور دفاعی مشرانو جرگه افغانستان، می‌گوید که به‌جای افزایش نیروهای خارجی، تقویت و تجهیز قوای مسلح افغان بهتر است.

به‌گفته‌ وی، افزایش نیرو‌ها سبب گسترش جنگ در افغانستان خواهد شد.

هاشم الکوزی
هاشم الکوزی

او گفت:

"تاکید ما اینست که باید قوای مسلح افغان تقویه شوند و باید روی پروسه صلح تأکید شود جنگ راه حل نیست و نباید افغانستان بار دیگر مرکز جنگ شود."

آقای الکوزی تأکید می‌کند که اکنون نیروهای امنیتی افغان توانایی و مورال جنگ را دارند اما کمبود تجهیزات سبب بدتر شدن وضعیت امنیتی و حتی افزایش تلفات این نیرو‌ها شده‌است.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG