لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۴۰

روسیه و سعودی: کاهش تولید نفت باعث ثبات قیمت آن در جهان شده‎است


روسیه و عربستان سعودی از توافقنامه این دو کشور در مورد کاهش تولیدات نفت ستایش نموده گفته‎اند، این توافقنامه باعث ثبات در قیمت نفت در بازارهای جهانی شده‎است.

ولادیمیر پوتین در جریان ملاقات با محمد بن سلمان معاون ولیعهد عربستان سعودی که در حال حاضر سکتورهای انرژی و دفاع این کشور را رهبری می‎کند، توافقنامه در بخش سکتور انرژی را برای روسیه و عربستان خیلی مهم خوانده گفته‎است، این توافقنامه باعث ثبات در قیمت نفت در بازارهای جهانی شده‎است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

پوتین روز سه شنبه (۳۰می) در جریان ملاقات با محمد بن سلمان در کرملین گفت:

"اقدامات موزون و هماهنگ باعث ثبات در وضعیت بازارهای محصولات هایدوکاربن در جهان شده‎است."

این دومین ملاقات بین رئیس جمهور روسیه و ولیعهد عربستان سعودیست که به تعقیب اجلاس چین صورت می‎گیرد. در سال گذشته میلادی در چین رهبران این دو کشور بزرگ تولید کننده نفت توافق کردند تا به خاطر ثبات در قیمت نفت تولیدات شان را کاهش دهند.

محمد بن سلمان معاون ولیعهد عربستان سعودی، روابط بین روسیه و عربستان را در "بهترین حالت از هر زمان دیگر" خوانده گفت:

"مهمترین چیز اینست که در زمینه تامین ثبات در بازارهای نفت و قیمت انرژی، ما توانستیم یک تهداب مستحکم را ایجاد کنیم و این نکته امکانات خوب را برای همکاری‎ها در آینده فراهم ساخته‎است."

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی روسیه، قزاقستان، آذربایجان و برخی کشورهای دیگر که عضویت سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) را نداشتند به عربستان سعودی، ایران، عراق و سایر شرکت‎های بزرگ نفت پیوسته، توافقنامه را در مورد کاهش تولیدات نفت امضا کردند.

این توافقنامه اخیراً دوباره تجدید شد. بر اساس توافقنامه مذکور تولیدات نفت روزانه ۱،۸ میلیون بیرل کاهش داده شده‎است.

بعد از آنکه توافقنامه روسیه و سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) جنبه اجرائی را به خود گرفت، قیمت تیل بین ۴۰ تا ۵۰ دالر امریکایی ثابت باقی ماند.

در حالیکه در ماه جنوری سال ۲۰۱۶ میلادی قیمت آن به ۳۰ دالر امریکایی رسیده بود.

با آنهم در حال حاضر در بازارهای جهانی ارزش نفت پایین تر از سال ۲۰۱۴ میلادی است که قیمت یک بیرل آن به ۱۰۰ دالر امریکایی رسیده بود.

XS
SM
MD
LG