لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۱۳

خواست شورای امنیت سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر جنگ در یمن!


شورای امنیت سازمان ملل از طرفین درگیر در یمن خواسته‌است تا جهت رسانیدن کمک‌های بشر دوستانه به مناطقی‌که با قحطی و مرض کلرا بطور وسیع روبرو اند، هر چه زودتر روی انفاذ آتش‌بس توافق کنند.

در قطعنامۀ که در جلسه رسمی شورای امنیت ملی به خوانش گرفته شد، از شورشیان شیعه حوثی و نیروهای وفادار به رئیس جمهور عبد ربه منصور خواسته شد تا بدون قید و شرط به مذاکرات صلح بنشینند و برای پایان دادن به جنگ سه ساله داخلی یمن انعطاف و حُسن نیت نشان دهند.

مسوده این قطعنامه توسط بریتانیا ترتیب و از سوی تمامی ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل تائید شده‌است.

در این قطعنامه روی بازگشایی تمامی بنادر یمن بخصوص بندر حدیده برای رسانیدن کمک‌های بشر دوستانه تأکید شده‌است.

متیو ریکرافت سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد
متیو ریکرافت سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد

متیو ریکرافت سفیر بریتانیا در سازمان ملل گفت که در پانزده ماه گذشته این اولین قعطنامه در مورد وضعیت یمن و درخواست از طرفین درگیر برای توافق روی برقراری آتش بس است.

به گفته آقای ریکرافت وحدت نظر اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد یمن سطح نگرانی در مورد جنگ داخلی و فاجعه انسانی را در آن‌کشور نشان می‌دهد.

سازمان ملل می‌گوید، باشندگان یمن نه تنها از جنگ رنج می‌برند بلکه نرسیدن کمک‌های بشری در مناطق جنگ زده باعث گسترش مرض کلرا در آنجا شده‌است.

شماری از افراد مبتلا به مرض کلرا در یمن تحت معالجه قرار دارند.
شماری از افراد مبتلا به مرض کلرا در یمن تحت معالجه قرار دارند.

به گفته سازمان ملل تا کنون ۹۲۳ تن در اثر ابتلا به مرض کلرا جان‌های‌شان را از دست داده‌اند و بیش از ۱۲۴ هزار تن دیگر به این مرض مبتلا هستند که بر اساس تخمین این سازمان ممکن تا سپتمبر امسال تعداد‌شان دو چند شود.

یمن در سپتمبر ۲۰۱۴ میلادی زمانی درگیر جنگ داخلی شد که حوثی‌های شیعه بالای صنعا پایتخت آن‌کشور حمله کرده و رئیس جمهور عبد ربه منصور را که از سوی سازمان ملل به عنوان رئیس جمهور یمن به رسمیت شناخته شده‌است مجبور به فرار به عربستان سعودی کردند.

در ماه مارچ سال ۲۰۱۵ میلادی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی برای حمایت از نیروهای وفادار به رئیس جمهور یمن شکل گرفت که در نتیجه آن حوثی‌های شیعه که حمایت ایران را دارند کنترول مناطق جنوب یمن را از دست دادند اما در حال حاضر شورشیان حوثی کنترول پایتخت یمن و نقاط شمال را هنوز هم در دست دارند.

XS
SM
MD
LG