لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۱۳

سفر معاون رئیس جمهور امریکا به گرجستان جهت اعلان حمایت از این‌کشور


مایک پنس معاون رئیس جمهور امریکا

قرار است مایک پنس معاون رئیس جمهور امریکا امروز در گرجستان، حمایت کشورش را از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این‌کشور ابراز کند.

گرجستان روی دو منطقه جدایی طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی که خواهان آزادی از گرجستان اند و در این تلاش‌های‌شان از سوی مسکو حمایت می‌شوند، با روسیه در مخالفت جدی قرار دارد.

آقای پنس دیروز در اولین توقف سفرش به سه کشور که از اهداف روسیه نگرانی دارند، وارد استونیا شد.

وی در تالین پایتخت استونیا با صدراعظم این کشور یوری راتاس دیدار نموده و روی روابط دو جانبه دو کشور صحبت‌های داشت.

پنس بعداً با رؤسای جمهور استونیا، لاتویا و لیتوانیا که همه اعضای ناتو اند و در گذشته جمهوری‌های شوروی سابق بودند، ملاقات کرد.

مقامات ارشد ادارۀ امریکا گفته اند، این دیدار مایکل پنس از سه کشور اروپایی دیدار تعقیبی به دنبال سفر رئیس جمهور ترمپ به اروپا است که در ماه جولای صورت گرفت.

ترمپ در ماه جولای از پولند و جرمنی دیدن نموده، حمایت‌اش را از ناتو ابراز داشت و هم در شهر هامبورگ جرمنی با همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین برای اولین بار ملاقات کرد.

هدف این دیدار بهبود روابط با مسکو بود.

آقای ترمپ در آغاز کارش به حیث رئیس جمهور شماری از متحدین ناتو را بعد از آن مأیوس ساخت که از مادۀ پنجم منشور ناتو یاد نکرده بود.

بر اساس این ماده حمله بر یک عضو ناتو حمله بر تمام اعضای این پیمان تلقی می‌شود.

ولی ترمپ در ششم ماه جولای در پولند گفت، ایالات متحده به‌طور قاطعانه از ماده پنجم منشور ناتو حمایت می‌کند و هم روسیه را به سبب بعضی فعالیت‌هایش در اروپا مورد انتقاد قرار داد.

قرار است آقای پنس در آخرین توقف‌اش از مونته‌نگرو دیدن کند که در ماه جون عضویت ناتو را کسب نموده و خشم روسیه را بر افروخت.

قرار است آقای پنس روز چهارشنبه در جلسه منشور اداریات در مرکز مونته‌نگرو شرکت نموده و در آنجا روی اصلاحات در کشورهای بالکان، حکومت‌داری خوب و حاکمیت قانون تأکید کند.

در این جلسه رهبران البانیا، کرواسی، کوسوو، صربیا و سلووینیا نیز شرکت خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG