لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۹ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۵۲

ماموران آموزش دیده دستگاه‌های سکنر ۴ دروازه کابل، کار‌شان را آغاز می‎کنند


ماموران جدیدی که در بخش بازرسی موترها با استفاده از دستگاه‌های سکنر در چهار دروازه‌های کابل آموزش دیده‎اند فردا (شنبه) کار‌شان را عملاً آغاز می‎کنند.

قوماندانی عمومی گارنیزیون کابل انتظار دارد که با آغاز کار این ماموران وضعیت امنیتی این ولایت بهبود یابد.

وظیفه اصلی این ماموران آنست تا با استفاده ازین سکنر‌ها موتر‌ها بخصوص وسایط دارای تناژ بلند یا سنگین وزن را که از دروازه‌های کابل وارد این ولایت می‎شوند بازرسی دقیق کنند.

پولیس کابل
پولیس کابل

جنرال افضل امان سرپرست قوماندانی گارنیزیون کابل دیشب در صحبت با رادیو آزادی درین مورد گفت:

" آنان [ماموران] شیوه کاری سکنر‌های نصب شده در دروازه‌های کابل را سر انجام آموختند. تدابیر امنیتی در آن‎جا موجود است. سه یا چهار نفر با استفاده ازین دستگاه‌ها وسایط را که عبور می‎کنند کنترول می‎کنند که در داخل آن‎ها مواد مخدر، اسلحه و مواد انفجاری نباشد. دستگاه‌ها عملاً فعال استند و روز شنبه ماموران را می‎فرستیم که کار‌شان را عملاً آغاز کنند."

به باور منتقدان، عدم کنترول دقیق موتر‌های که از بیرون کابل داخل این ولایت می‎شوند، از عوامل عمده نا امنی‌ها در کابل است.

بر اساس گزارش‎ها، در بسیاری موارد موتر‌های پُر از مواد انفجاری پس از عبور از دروازه‌های کابل در بخش‌های مختلف کابل منفجر ساخته شده‎اند.

کارشناسان انتظار دارند که مسئولیت بازرسی موتر‌ها توسط سکنر‌ها باید به افراد صادق و مورد اعتماد سپرده شود.

امرخیل: اگر ارتباط موجود باشد صدها دروازه اگر نصب شود فایده ندارد.
امرخیل: اگر ارتباط موجود باشد صدها دروازه اگر نصب شود فایده ندارد.

عتیق الله امرخیل یکی ازین کارشناس است.

وی افزود:

"اگر کسی با تروریستان ارتباط نداشته باشد و ارتباط پیدا نکند، تلاشی موتر‌ها بسیار آسان است و با عبور موتر‌ها از دروازه‌ها همه چیز معلوم می‎شود. اما اگر ارتباط موجود باشد و با آن‎ها [ شورشیان] کمک شود صدها دروازه‌ها هم اگر نصب شود فایده ندارد."

آغاز کار ماموران جدید بازرسی موترها با استفاده از دستگاه‌های سکنر در دروازه‌های کابل، بخشی از طرح امنیتی تازه است که به دستور رئیس جمهور غنی به هدف تامین امنیت کابل ترتیب شده‎است.

قوماندانی امنیه کابل به روز چهارشنبه این طرح را اعلام کرد.

این طرح پس از آن ترتیب شد که در ساحات مزدحم کابل چند انفجار و حمله خونین صورت گرفت.

در تازه‌ترین مورد، بالای سفارت عراق در کابل حمله شد که در آن دو کارمند افغان این سفارت کشته شدند.

هم چنان در مرگبارترین رویداد، دو ماه پیش در انفجار یک تانکر بمب در نزدیکی سفارت جرمنی در کابل به گفته مقام‌ها ۱۵۰ تن جان دادند و اضافه از ۴۶۰ نفر دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG