لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۱۷

سویدن ۹ میلیون دالر به برنامه میثاق شهروندی کمک کرد


سویدن ۹ میلیون دالر را از طریق برنامه میثاق شهروندی با خانواده‌های بی‌بضاعت و تطبیق برخی پروژه‌های بنیادی در این‎کشور کمک کرد.

اندریس سجوبرگ سفیر سویدن در کابل روز سه شنبه در نشست مشترک با وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان گفت که در طی ۱۵سال گذشته افغانستان رشد چشم‎گیری داشته و به‌گفته وی سویدن برای دوام این پیشرفت‌ها همکاری‌هایش را با این‎کشور ادامه خواهد داد.

اندریس سجوبرگ سفیر سویدن در کابل
اندریس سجوبرگ سفیر سویدن در کابل

وی گفت:

"افغانستان در ۱۵ سال گذشته زیاد پیشرفت نموده‎است و سویدن متعهد است تا به کمک‌هایش برای پیشرفت این‎کشور ادامه دهد و من خرسندم از این‎که حکومت افغانستان تصمیم گرفته‌است تا برنامه میثاق شهروندی را آغاز نماید و همچنان خرسندم که امروز به اطلاع شما می‎رسانم که سویدن از این برنامه حمایت می‎کند."

وی همچنان گفت که کمک‌های سویدن در بخش کاهش فقر، رشد حقوق بشری و انکشاف برنامه‌های اقتصادی هزینه خواهد شد.

سویدن تعهد کرده‎است که تا سال ۲۰۲۵ میلادی حدود یک میلیارد دالر را با افغانستان کمک خواهد کرد.

از سوی هم وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان می‎گوید این کمک سویدن از طریق برنامه میثاق شهروندی در ولایاتی که نیاز است هزینه شده و به حدود ۱۴ هزار تن زمینه کار را فراهم خواهد کرد.

به‌گفته مسئولین این وزارت، این کمک سویدن در ولایاتی به مصرف خواهد رسید که در آن خانواده‌های بی‌جا شده و عودت کننده‌گان زیست دارند.

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان
نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان در مورد گفت:

"این نُه میلیون دالر از طریق بانک جهانی و برنامه میثاق شهروندی به مناطق اختصاص داده شده که در آن بازگشت مهاجرین بیشتر بوده و یا مناطق که بی‌جا شده‌گان داخلی در آن زیاد باشد. تلاش ما این‌است تا این پول را به جای که نیاز محسوس می‌شود، مصرف نمائیم."

این در حالیست که بر اساس برخی گزارش‌ها، مردم اکثراً شکایت دارند که کمک‌های صورت گرفته توسط کشورها به مستحقین نرسیده بلکه حیف و میل می‌شود.

اما وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان تأکید دارد که کمک صورت گرفته از سوی سویدن با دقت و شفافیت کامل به دسترس افراد نیازمند و بی‌بضاعت قرار خواهد گرفت.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG