لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۲۷

آصف: افغانستان، چین و پاکستان یک سلسله مذاکرات نو را آغاز می‌کنند


قرار است تا ختم سال جاری میلادی وزرای خارجه افغانستان، چین و پاکستان مذاکرات سه جانبه را برای حل مشکل افغانستان و عموماً امنیت منطقه برگزار کنند.

در این مورد وزیر خارجه چین بعد از ملاقات با همتای پاکستانی‌اش در پیکنگ به خبرنگاران معلومات داد.

وزرای خارجه چین و پاکستان برای حل بحران ۱۶ ساله افغانستان خواهان مذاکرات با طالبان شده و بر استراتژی نو رئیس جمهور ترمپ در قبال افغانستان و جنوب آسیا تنقید کردند.

وزیر خارجه چین وانگ یی بعد از ملاقات با همتای پاکستانی خود خواجه آصف در پیکنگ همچنان از اقدامات پاکستان در مبارزه علیه تروریزم ستایش نمود.

این اولین سفر خارجی خواجه آصف بعد از آنست که او وزیر خارجه پاکستان تعیین شده‌است.

وانگ و آصف اعلان نمودند که چین، افغانستان و پاکستان به زودی یک سلسله مذاکرات سه جانبه نو را آغاز می‌کنند که اولین مذاکرات آن تا پایان سال جاری برگزار خواهد شد.

دیدار وزیران خارجه پاکستان و چین
دیدار وزیران خارجه پاکستان و چین

وانگ افزود:

"ما در نظر داریم که اولین ملاقات وزرای خارجه چین، افغانستان و پاکستان را قبل از ختم سال جاری برگذار کنیم. ما سه اولویت را شناسایی کردیم یعنی ارتباط استراتژیک، مذاکرات امنیتی و همکاری عملی. و بر اساس این اولویت‌ها ما برای همکاری سه جانبه تلاش می‌کینم. و از مسایل ساده آغاز کرده می‌خواهیم یک خط مش همکاری منطقوی را ایجاد نماییم."

وزیر خارجه پاکستان خواجه آصف اظهار داشت به نظر پاکستان این واضح است که برای بحران افغانستان راه حل نظامی وجود ندارد و باید یک راه حل از طریق مذاکرات سیاسی جستجو شود.

خواجه آصف افزود:

"ما سه کشور هستیم، سه همسایه و همه برای صلح افغانستان علاقمنده می باشیم. و ما تلاش‌ها را برای ایجاد یک فضا و فرهنگ صلح در منطقه آغاز کرده‌ایم."

وزیر خارجه پاکستان افزود با داخل شدن چین در این پروسه زمینه برای نزدیک شدن کابل و اسلام آباد مساعد خواهد شد.

او گفت:

"با مداخله چین و نقش‌اش برای یکجا ساختن ما، کابل و اسلام آباد راه طولانی را طی خواهند کرد و ما قطعاً پالیسی را با کابل دنبال خواهیم کرد که برای منطقه ما صلح بیاورد."

وزرای خارجه چین و پاکستان در یک زمانی در مورد ملاقات سه جانبه افغانستان و پاکستان و چین سخن می‌گویند که قرار است وزرای خارجه افغانستان و پاکستان به زودی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک ملاقات کنند.

وزیر خارجه چین همزمان با این از تلاش‌های پاکستان در مبارزه با تروریزم ستایش نموده و گفت پاکستان در این مبارزه قربانی بزرگی را متحمل شده‌است.

وزیر خارجه چین در حالی در این مورد صحبت می‌کند که کشورش در اعلامیه کشورهای بریکس در همین هفته امضا کرد.

در این اعلامیه دو گروه که در پاکستان مستقر اند گروه تروریستی نامیده شده و این کشورها خواهان برخورد شدید با این گروه‌ها شدند.

XS
SM
MD
LG