لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۴ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۲

وزیران خارجه افغانستان و پاکستان در نیویارک در مورد چی صحبت می‌کنند؟


قرار است وزیران خارجه افغانستان و پاکستان در حاشیۀ اجلاس سازمان ملل‌متحد با هم دیدار کنند.

این اجلاس تا دو هفته دیگر در شهر نیویارک امریکا برگزار می‌شود.

تا هنوز معلوم نیست که وزیران خارجه افغانستان و پاکستان روی کدام موضوعات بحث خواهند کرد.

وزیران خارجه افغانستان و پاکستان در تماس تیلیفونی دیروز شان توافق کرده‌اند که در نیویارک با هم دیدار کنند.

اجلاس سازمان ملل‌متحد در نزدهم سپتمبر امسال در این شهر گشایش می‌یابد.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به رادیو آزادی گفت، روی آجندای گفت‌وگوهای صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه با همتای پاکستانی‌اش خواجه آصف پس از این کار خواهد شد.

شکیب مستغنی
شکیب مستغنی

او افزود:

"در این صحبت تیلیفونی ضمن تبادل حرف‌های تعارفی، هر دو وزیر خارجه توافق کرده‌اند که در اواخر ماه روان، در حاشیۀ مجمع عمومی ملل‌متحد در نیویارک با هم ملاقات کنند."

سخنگوی وزارت خارجه همچنان افزود، از آغاز کار خواجه آصف به حیث وزیر خارجه پاکستان، این نخستین بار بود که وی با صلاح‌الدین ربانی همتای افغانش از طریق تیلیفون گفت‌وگو کرد.

پیش از این آصف گفته بود پاکستان آماده‌است تا با افغانستان در تمامی عرصه‌ها همکاری کند.

وزیر خارجه پاکستان افزوده که کشورش برای روابط با افغانستان خیلی اهمیت می‌دهد و آماده است که در تمامی موارد به‌شمول مسایل سیاسی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و امنیتی با افغانستان همکاری کند.

با اعلان استراتژی تازۀ امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا، روابط کابل با اسلام‌آباد در مقایسه با گذشته با تنش بیشتر همراه شده‌است.

در این استراتژی پاکستان مکان امن برای فعالیت‌های شورشیان و تروریستان دانسته شد.

در کابل، رئیس جمهور اشرف غنی روز جمعه گذشته در سخنرانی‌اش به مناسبت عید قربان، خواهان گفت‌وگو های فراگیر و همه‌جانبه با پاکستان شده و گفته بود صلح با آن‌کشور آجندای ملی افغانستان است.

اشرف غنی
اشرف غنی

از ماه‌ها به این‌سو، مقام‌های افغانستان و پاکستان دیدار رو در رو با هم نداشته‌اند.

در نظر بود که عبدالله عبدالله رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان به دعوت مقام‌های پاکستانی به آن‌کشور برود، اما تا هنوز این سفر صورت نگرفته‌است.

پاکستان که در داخل به دنبال برکناری نواز شریف از مقام صدارت آن‌کشور با مشکلات سیاسی روبه‌رو شده، اکنون با فشارهای فزاینده امریکا هم مواجه شده‌است.

حالا باید دید که در حاشیۀ اجلاس عمومی سازمان ملل‌متحد و در گفت‌وگو های وزیران خارجه دو کشور در نیویارک کدام مسایل به بحث گرفته می‌شوند و نتیجه عملی آن‌ها چه خواهد بود؟

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG