لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۳

روسیه از ائتلاف به رهبری سعودی خواست جهت ختم معضله با قطر مذاکره کند


سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی خواسته‎است برای ختم معضله موجود با قطر مذاکره کند.

این مقام روسی خواست برای ختم معضله تند دیپلوماتیک با قطر مذاکره کند، معضله که تشنها را در شبه جزیره عرب افزایش داده‎است.

لاوروف دیروز در شهر جده، در دیداری با عادل الجبیر همتای سعودی اش روی موقف مسکو برای حل این مشکل از طریق مذاکره تاکید کرد.

لاوروف گفت، ما موقف خود را به منفعت حل مخالفت‎ها از طریق مذاکره ابراز داشته‎ایم.

این اظهارات لاوروف به عادل الجبیر در شهر بندری جده سعودی صورت گرفت و متن آن از سوی وزارت خارجه روسیه منتشر شده‎است.

قطر
قطر

بر اساس این متن، آقای لاوروف تلاش‎های کویت برای حل این جنجال میان پنج کشور عرب و قطر را مورد تحسین قرار داده‎است.

عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عرب و مصر تمام روابط دیپلوماتیک و تجارتی شان با قطر را قطع نموده و دوحه را متهم به تمویل تروریزم منطقوی و روابط نزدیک با ایران کرده‎اند.

قطر این اتهامات را رد نموده و هم لیست ۱۳ فقره یی ارائه شده از سوی ائتلاف به رهبری ریاض را رد نموده‎است.

سعودی به روز شنبه گفت، مذاکره با قطر را به این دلیل قطع می‎کند که این کشور در مورد یک صحبت تیلفونی بین امیر قطر و ولیعد سعودی معلومات نادرست داده‎است.

عادل الجبیر
عادل الجبیر

عادل الجبیر دیروز در دیدار با سرگی لاوروف گفت:

"قطر می‎داند که برای ختم این بحران چی باید کند، برای آنکه ما صفحه را ورق بزنیم، دوحه باید به لیست ارائه شده به این کشور پاسخ دهد، ما خواهان وضاحت در موقف قطر، جدیت در یافتن راه حل این معضله، انجام اصولی که همه کشورها از آن حمایت می‎کنند، عدم حمایت از تروریزم، عدم پذیرش مهمانان ناخواسته، عدم گسترش تنفر و عدم مداخله در امور دیگران هستیم."

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از قطر می‎خواهد روابط با ایران را قطع کرده، گروه‎های تندرو اسلامی را حمایت نکند و شبکه تلویزیونی الجزیره را مسدود کند.

تلاش‎های لافروف در حالی صورت می‎گیرد که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا متحد قوی کشورهای عربی نیز خواهان حل معضله موجود بین قطر و پنج کشور عرب شد.

XS
SM
MD
LG