لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۸

ارگ: تا معرفی ۳ نامزد وزیر به ولسی جرگه سرپرستان کار خواهند کرد


ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید تا هنگامی که نامزد وزیران امور خارجه، معارف و اطلاعات و فرهنگ به ولسی جرگه معرفی می‌شوند، سرپرست وزیران فعلی به کارهای شان ادامه می‌دهند.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت کار جریان دارد تا سه نامزد وزیر، برای احراز کرسی وزارت‌های یاد شده به ولسی جرگه معرفی شوند.

شماری از نماینده‌های شورای ملی دیروز در اجلاس عمومی به‌خاطر ادامه کار سرپرست وزیران فعلی اعتراض کردند.

ریاست جمهوری افغانستان هشت نامزد وزیر را به ولسی جرگه معرفی کرده و انتظار می‌رود سه نامزد وزیر دیگر را هم در آینده به مجلس معرفی کنند.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت تا هنگام معرفی این سه نامزد وزیر، سرپرستان وزارت‌های خارجه، معارف و اطلاعات و فرهنگ به کار هایشان ادامه خواهند داد.

شاه حسین مرتضوی
شاه حسین مرتضوی

او افزود:

"فعلاً که همین هشت نفر آماده‌اند که وزارت دولت در امور پارلمانی آن‌ها را معرفی کند. این در مرحله اول و برای فعلاً دیگرها به کار خود ادامه می‌دهند. در مورد آن‌ها هم کار جریان دارد، هر وقتی که نهایی شد با شما شریک ساخته خواهد شد."

شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان روز چهارشنبه به دنبال معرفی نامزد وزیران دفاع، امور داخله، ترانسپورت و هوانوردی، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، اقتصاد، فواید عامه، تحصیلات عالی و سرحدات اقوام و قبایل تاکید کردند که باید بحث اداره وزارت‌ها توسط سرپرستان پایان یابد.

شماری از وزیران به دنبال آن‌که بودجه انکشافی وزارت‌های شان‌را مصرف نکرده بودند، از سوی ولسی جرگه سلب صلاحیت شدند.

از این کار ده ماه می‌گذرد و هنوز چندین وزارت به شمول وزارت خارجه از سوی سرپرستان اداره می‌شوند.

روز چهارشنبه عبدالروف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه افغانستان، روشن نشدن سرنوشت وزارت‌های خارجه، معارف و اطلاعات و فرهنگ را تاسف بار خواند و گفت که رهبران حکومت در این مورد مقصر اند.

عبدالروف ابراهیمی
عبدالروف ابراهیمی

برای هشت نامزد وزیر دیگر قرار است در روزهای نزدیک صندوق رأی دهی در ولسی جرگه گذاشته شود.

شماری از نماینده‌ها در اجلاس چهارشنبه تاکید کردند که باید به زودی در مورد نامزد وزیران معرفی شده، تصمیم گرفته شود تا سرنوشت وزارت‌های کلیدی مانند دفاع و داخله، بیشتر از این مجهول نماند.

گزارش: جاوید نعیمی.

XS
SM
MD
LG