لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۱

وزارت دفاع افغانستان کنترول طالبان بر ۴۵ درصد از ولسوالی‌ها را رد کرد


وزارت دفاع افغانستان در واکنش به نشر گزارش‌ها مبنی بر کنترول یا تلاش طالبان برای کنترول نزدیک به نیم از ولسوالی‌ها در این کشور، می‌گوید حاکمیت دولتی در تمامی ولایات تأمین است.

این در حالیست که مجله لانگ وار ژورنال به تازگی در یک گزارش گفته که طالبان مسلح بر ۴۵ درصد ولسوالی‌های افغانستان کنترول دارند و یا برای اداره آن در حال جنگ با نیروهای امنیتی افغان اند.

اما دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع با رد این گزارش روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که فقط ۹ ولسوالی در هلمند، غزنی، بدخشان و زابل در تصرف طالبان اند.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وی افزود:

"اضافه تر از چهارصد ولسوالی فعال اند، ولسوال و قوماندان دارند و حاکمیت دولتی در آنجا تأمین است، ما در کل افغانستان ۹ ولسوالی سقوط داریم و در حدود ۳۵ الی ۴۰ ولسوالی با تهدید بلند و از ۲۰ تا ۳۰ ولسوالی با تهدید متوسط مواجه اند اگر شما این را ۴۵ درصد می‎گوید ما آن را کاملاً رد می‌کنیم."

در گزارش لانگ وار ژورنال که گفته شده نشان دهنده از ارزیابی چگونگی کنترول ساحات در افغانستان است آمده که در حال حاضر طالبان مسلح بر ۴۱ ولسوالی تسلط دارند و برای تصرف ۱۱۸ ولسوالی دیگر با نیروهای امنیتی افغان در حال جنگ اند.

در ادامه این گزارش که گفته شده بر اساس سنجش‌های محلی و منابع باز در ولسوالی‌ها تهیه شده، آمده است در ولسوالی‌های که طالبان در آن حاکمیت دارند عرضه خدمات، تأمین امنیت و راه اندازی محاکم و اعمال قانون شریعت از سوی طالبان صورت می‌گیرد.

طالبان مسلح در مورد نشر این گزارش تبصره نکرده‌اند.

پیش از این وزارت دفاع امریکا با نشر گزارشی گفته که تا ماه فبروری سال ۲۰۱۷حکومت افغانستان بر ۶۵ درصد خاک این‎کشور نفوذ داشته‎است.

در این گزارش آمده که در ساحات تحت کنترول حکومت کاهش آمده و طالبان تقریباً بر ۱۱ درصد خاک افغانستان کنترول دارند و متباقی ساحات در حالت منازعه قرار دارند.

از سوی هم شماری از آگاهان نظامی می‎گویند در حال حاضر از قدرت مخالفین کاسته شده اما باید برای حفظ مناطق تدابیر جدی گرفته شود.

میاگل خالد یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت مجادله نیروهای افغان با طالبان مسلح جریان دارد اما حکومت باید برای ایجاد هماهنگی جهت فشار آوردن روی حامیان گروه‌های مخالف تلاش کند.

وی گفت:

"ولسوالی که از بند دشمن خلاص می‌شود باید در آنجا نیروهای دیگر جابجا شوند، حکومت افغانستان در این بخش باید تدابیر جدی بگیرد و امریکا و جامعه جهانی این کشور را کمک کند که چگونه ولسوالی در جایش قرار بگیرد، وقتی ولسوال، قوماندان امنیه، تمام ادارات و پولیس باشد دشمن دوباره آمده نمی‌تواند و همین یک مشکل و نقیصه است که رفع شود مشکلات تا حدی حل می‌شود."

این در حالیست که رئیس جمهور اشرف غنی اخیراً در سفرش به امریکا گفت که طالبان در سال گذشته دستآوردی نداشتند.

آقای غنی گفته که اردوی ملی افغان این توانایی را داشته که هر ولسوالی را در جریان چند روز دوباره بگیرد؛ اما افزوده که مشکل در حفظ این مناطق است.

به گفته وی حفظ این مناطق بخاطری دشوار می‎شوند که اصلاحات در پولیس اساس گذاری نشده و ظرفیت نداشته‎است، اما تأکید کرده که این وضعیت در حال تغییر است.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG