لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۳۹

وزارت دفاع: تحرکات مخالفین مسلح در افغانستان کاهش یافته‌است


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، از دو هفته بدینسو تحرکات دشمن در این‌کشور کاهش یافته و وضعیت امنیتی نیز قناعت بخش است.

این ورزات می‌گوید، با افزایش عملیات‌های تهاجمی و هوایی نیروهای امنیتی افغان علیه مخالفین مسلح تحرکات آنان در این کشور کاهش یافته‌است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، در حملات نیروهای امنیتی افغان تلفات سنگین به مخالفین مسلح در سراسر این کشور وارد گردیده‌است.

به گفته وی از حدود دوهفته بدین‌سو وضعیت امنیتی افغانستان نزد آنان قناعت بخش می‌باشد.

دولت وزیري
دولت وزیري

او گفت:

"از ۱۵ روز بدین‌سو تحرکات دشمن کم شده تلفات بسیار زیاد برای آنان وارد شده و قطعات ما به بسیار جسارت به پیش می‌روند حملات تهاجمی، حملات شبانه هم زیاد شده و اعلان استراتژی امریکا روحیه دشمن را ضعیف ساخته و دشمن در حالت شکست است."

دولت وزیری می‌گوید، هم اکنون حملات نیروهای امنیتی افغان در ولایات که تحرکات مخالفان مسلح در آن بیشتر است مانند هلمند، فاریاب، سرپل، بدخشان، بغلان، کندز، پکتیکا، غزنی، ننگرهار و نورستان جریان دارد.

به اساس معلومات مقامات وزارت دفاع، تلفات نیروهای امنیتی افغان نیز در روز‌های اخیر کاهش یافته‌است.

این در حالیست که چندی پیش در نتیجه حملات گسترده مخالفین مسلح برخی ولسوالی‌ها مانند تیوره در غور، جانی‌خیل در پکتیا، غورماچ در فاریاب و تاله و برفک در بغلان بدست مخالفین مسلح سقوط کرد.

پیش از این آژآنس خبری فرانسه گفته‌است که از ۱۴ ولسوالی هلمند ۱۲ آن تحت کنترول طالبان مسلح قرار دارد و برخی ولسوالی‌ها و مناطق دیگر با تهدید جدی روبه‌رو است.

با این همه شماری از کارشناسان نظامی می‌گویند، تاکنون کدام تغییر مثبت در وضعیت امنیتی این کشور رونما نگردیده و باید در این زمینه کارهای بیشتری صورت گیرد.

باری عارض یک تن از این کارشناسان در صحبت با رادیو آزادی گفت، جنگ هنوز هم در اکثر ولایات کشور با شدت جریان دارد.

باری عارض
باری عارض

او گفت:

"تا هنوز بسیار زود است که در وضعیت تغییرات به میان آید، جای شک نیست که به اساس استراتژی جدید امریکا اعلان کرد تغییرات باید در وضعیت به‌میان آید و در این هم شکی نیست که حکومت افغانستان یک سلسله اجراآت بکند تا به نتیجه مطلوب دست یابد، اما اینکه جنگ کاهش یافته یا شدت گرفته بسیار وقت است که چنین تغییرات مشهود دیده شود."

باری عارض می‌گوید، حکومت باید به‌خاطر تامین امنیت در افغانستان و کاهش حملات مخالفین مسلح روی تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی توجه لازم کند.

به گفته وی برای جلوگیری از تحرکات مخالفان مسلح، بخش‌های استخباراتی نیز باید بیشتر تقویت گردد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG