لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۲۰

وزیر خارجه امریکا در مورد ثبات پاکستان ابراز نگرانی کرد


وزیر خارجه ایالات متحده امریکا تأکید کرده‌است که به سطح منطقه باید برای تأمین امنیت در افغانستان تلاش شود.

وزیر خارجه ایالات متحده استراتژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا را برای امنیت افغانستان و ثبات پاکستان مهم خوانده‌است.

رکس تیلرسن به روز چهارشنبه در واشنگتن گفت که امریکا در مورد آینده پاکستان نگران است.

رکس تیلرسن
رکس تیلرسن

او افزود:

"فکر می‌کنم روابط پاکستان و امریکا در سطح منطقه فوق‌العاده مهم است. طوری که ما این مسئله را در استراتژی جنوب آسیا یاد کردیم، درین مورد ما به سطح منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم. این تنها در مورد افغانستان نیست، این در مورد اهمیت پاکستان و ثبات دراز مدت پاکستان نیز است. ما در مورد آینده پاکستان نگرانی‌های داریم، زیرا می‌خواهیم که حکومت‌شان با ثبات باشد، می‌خواهیم مسالمت‌آمیز عمل کنند و بسیاری موضوعاتی که آنان در موردش در داخل پاکستان مجادله می‌کنند، مسایل مربوط به ما نیز استند."

وزیر خارجه ایالات متحده یک روز پس از حضور یافتن وزیر دفاع امریکا و لوی درستیز این‌کشور در نشست پرسش و پاسخ کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا، این سخنان را ابراز کرد.

جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا هنگام ارائه معلومات در مورد استراتژی کشورش برای افغانستان و جنوب آسیا به سناتوران گفت، اگر تلاش‌های واشنگتن در راستای کار با پاکستان بر موضوع افغانستان ناکام شود، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا آماده‌است که اقدامات ضروری را علیه اسلام‌آباد روی دست گیرد.

جوزف دانفورد لوی درستیز امریکا هم درین نشست گفت که اداره استخبارات پاکستان یا "آی اس آی" با گروه‌های تروریستی ارتباط دارد.

جوزف دانفورد
جوزف دانفورد

وزیر خارجه امریکا با این صراحت در مورد پاکستان چیزی نگفت، اما افزود که برای امنیت افغانستان نیاز است با اسلام‌آباد و دهلی جدید تلاش مشترک شود.

او افزود:

"رویکرد ما با جنوب آسیا به‌خصوص افغانستان به معنی تقویت روابط ما با هند و پاکستان است تا تروریزم ریشه‌کن شود و از حکومت افغانستان جهت تأمین امنیت برای مردمش حمایت صورت گیرد."

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ۲۲ آگست هنگام اعلام استراتژی تازه امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا گفت، پاکستان مکان امن برای تروریستان است.

اما پاکستان این را رد کرد و هنوز هم اصرار می‌ورزد که در مبارزه علیه تروریزم قربانی‌های زیاد داده‌است.

XS
SM
MD
LG