لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۴۱

وزیری: افزایش صلاحیت قوماندانان امریکایی روحیه دشمن را تضعیف می‌کند


در حالیکه دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا بار دیگر صلاحیت قوماندانان امریکایی در افغانستان را افزایش داده، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که پیشبرد جنگ با دست باز تأثیر مثبت در میدان نبرد دارد.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت که قومانده عملیات‌های زمینی و شبانه به دست قوای مسلح افغان است اما بر اساس راهبرد جدید، نظامیان امریکایی می‌توانند بخاطر رفع ضروریات نیرو‌های افغان رسیدگی کنند.

آقای وزیری گفت که دست باز داشتن برای کمک و استراتژی جدید امریکا عملاً در جبهات جنگ روحیه دشمن را تضعیف کرده‌است.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وی افزود:

"در گذشته قوماندانان ایالات متحده امریکا در وظایف‌شان قیودات داشتند و در حملات هوایی با ما کمک کرده نمی‌توانستند حالا که هدایت برای‌شان داده شده می‌توانند هدف‌های ما را تحت تأثیر بگیرند."

آقای وزیری گفت که افزایش صلاحیت‌ها به این معنا نیست که کسی خود سرانه عملیات کند بلکه همه چیز از سوی ادارۀ ملی سوق نظامی تحلیل می‌شود و در صورتی که از توان نیرو‌های افغان بلند باشد به نیرو‌های خارجی مسئولیت داده می‌شود.

این سخنان در حالی مطرح می‌شوند که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا که روز جمعه در نشست رهبران نظامی در قصر سفید صحبت می‎کرد گفته است که برای فراهم آوری سهولت بیشتر قیودات بر قوماندانان نظامی ایالات متحده در افغانستان را رفع کرده و صلاحیت‎های آن‎ها را بیشتر ساخته‎است.

در کنار این، آقای ترمپ گفته است که حضور آنان در افغانستان بستگی به جدول زمانی ندارد بلکه به شرایط وابسته‌است.

آوردن برخی تغییرات در میدان‌های نبرد در حالی اعلان می‌شود که امروز هفتم اکتوبر، حضور و جنگ امریکا در افغانستان ۱۶ساله شد.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در ۱۶ سال گذشته دستاورد‌های خوبی داشته اند.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت می‌گوید که در این مدت تروریستان قادر نشدند تا در افغانستان مراکز بسازند و پاکستان منحیث یک کشور حامی تروریزم و دشمن دیرینه افغانستان معرفی شده‌است.

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان
محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان

با این همه محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه می‌گوید که این تغییر زمانی در میدان‌های جنگ مؤثر خواهد بود که میان نیرو‌های خارجی و افغان در هنگام عملیات‌ها هماهنگی کامل موجود باشد.

وی روز شنبه به رادیو آزادی گفت که افزایش فشار‌های امریکا بالای پاکستان و آوردن فشار بیشتر نظامیان امریکایی بالای گروه‌های تروریستی در افغانستان، نتیجه جنگ طولانی در افغانستان را روشن خواهد کرد.

به هر قدری که به نیرو‌های خارجی صلاحیت‌های بیشتر داده شود البته با تفاهم با نیرو‌های افغان به همان اندازه مؤثریت بیشتر در میدان نبرد خواهد داشت.

اما آقای صدیقی تأکید می‌کند که دادن صلاحیت‌های بیشتر به نیرو‌های امریکایی در افغانستان نباید سبب تلفات ملکی شود.

پیش از این عملیات هوایی نیرو‌های امریکایی در افغانستان و صلاحیت‌های بیشتر این نیرو‌ها با انتقاداتی به همراه بود و برخی اوقات گزارش‌های از وارد شدن تلفات به غیر نظامیان نیز به نشر می‌رسیدند.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG